آمار صنعت کاغذ کشور

 

آمار صنعت کاغذ کشور از نگاه رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا ایران

 

ابوالفضل روغنی گلپایگانی رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا ایران در گفت و گو با سایت خبری اتاق تهران گفت: صنعت کاغذ در کشور ما مثل سایر صنایع از نقشه راه مناسب برخوردار نیست. ما در ایران به 2 میلیون تن کاغذ در مجموع نیاز داریم. 350 هزار تن کاغذ تحریر، 100 هزار تن کاغذ روزنامه و 700 هزارتن کاغذ بسته بندی مورد نیاز ماست اما درحال حاضر نزدیک به 2.5 میلیون تن کاغذ درایران تولید میشودکه نزدیک به 500 هزارتن آن بیش ازنیازکشور است.  

 

روغنی گفت: در بخش کاغذ تحریر و کاغذ روزنامه و کاغذ سفید کمبود داریم اما در بخش کاغذ بسته بندی، سه برابر ظرفیت مورد نیاز تولید می کنیم و این نشان می دهد که بدون هیچ برنامه منظم و مشخصی در این صنعت پیش می رویم. از سوی دیگر واردات بی رویه کاغذ تولید کنندگان را اذیت می کند. علی رغم ظرفیت های خوب داخلی برای تولید، وجود تعرفه های پایین به واردات دامن زده است. در برخی موارد واردکنندگان چون نمی توانند پول وارد کشور کنند، کاغذ می خرند و کاغذ را ارزان در کشور می فروشند. نکته دیگر اینکه وارد کنندگان ازپرداخت مالیات برارزش افزوده معافند واین درحالی است که تولیدکنندگان بایدمالیات برارزش افزوده را پرداخت کنند و این باعث گران شدن محصول و غیررقابتی شدن آن در بازارهای داخلی و خارجی شده است.

 

ورق کارتن خبره میهن

 

رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران با اشاره به اینکه سازمان ها در خرید کاغذ با تولیدکنندگان هماهنگ نیستند گفت: در حالیکه در کشور ظرفیت تولید داریم، آموزش و پرورش اقدام به خرید کاغذ می کند.
روغنی درباره صادرات کاغذ ایران گفت: سالانه نزدیک به 4 یا 5 هزار تن بطور معمول و در شرایط مناسب 12 هزار تن کاغذ به کشورهایی چون ترکمنستان، قزاقستان، ترکیه، امارات متحده عربی، مصر و نیجریه صادر می کنیم. در بخش بسته بندی کیفیت محصولات ما خوب است و می توانیم در حدود هزار تن کاغذ بسته بندی صادر کنیم اما صادرات مشکلات خاص خودش را دارد و زیرساخت های لازم برای صادرات کاغذ در ایران وجود ندارد. به دلیل نبود فرهنگ صادراتی و بازاریابی مناسب نتوانستیم در بازارهای هدف حضور موثر داشته باشیم و در حجم اندک کاغذ صادر می کنیم. در حال حاضر تنها شرکت چوب و کاغذ مازندران در حوزه صادرات این محصول فعال است.

 

 

 

 

 

 

بالا