استانداردهای ECMA و FEFCO در بسته بندی

 بسته بندی های سلولزی از نظر نوع متریال به 2 گروه اصلی تقسیم می شوند. گروه نخست بسته بندی اولیه یا نخستین لفافی که محصول را محافظت می کند (فولدینگ کارتن ها) و گروه دوم که برای حمل و محافظت از بسته بندی های اولیه در نظر گرفته شده کروگیتدها نام گذاری شده است. فولدینگ کارتن ها و کروگیتدها خود متریال هایی هستند متناسب با مظروفی که باید بسته بندی شود که توسط طراح، ساختار بسته بندی انتخاب شده تا با توانایی ها و محدودیت های آن متریال خاص، ساختار ویژه بسته بندی طراحی شود.

دو متریال فولدینگ کارتن ها و کروگیتدها عامل ایجاد دو استاندارد به نام های ECMA و FEFCO شده است. در توضیحی مختصر به معرفی این دو استاندارد می پردازیم:

 

استاندارد ECMA

Ecma انجمن رسمی سازندگان کارتن یا همان جعبه های مقوایی در اروپا است. مقر آن در لاهه هلند و دفتر مرکزی آن در بروکسل قرار دارد. Ecma دارای 500 عضو در سراسر اروپا است و 70 درصد کارتن تولیدی با حدود 45000 نیروی کار در اروپا را در اختیار دارد. Ecma نیز با جمع آوری گسترده بسته بندی ها از جنس فولدینگ کارتن و مستند کردن آنها دارای بزرگترین منبع نقشه های تیغ بسته بندی های فولدینگ کارتنی در دنیا است.

FEFCO یک سازمان غیرانتفاعی است که وظیفه آن به نمایندگی از صنعت بسته بندی در سراسر اروپا پرداختن به طیف گسترده ای از مسائل و مباحث فنی است. مقر اصلی آن در بروکسل و در سال 1952 تاسیس شده است. FEFCO با هدف ارائه تخصص و حمایت مورد نیاز به تصمیم گیرندگان و کارکنان صنعت دبسته بندی تشکیل شده است. این سازمان با جمع آوری و اصلاح ساختار بسته بندی های کاربردی، دارای بزرگترین منبع گسترده بسته بندی های کروگیتد یا نقشه تیغ بسته بندی های کروگیتدی سراسر دنیا است.

بالا