روش اندازه گیری زیادی برای مقاومت فشاری وجود دارد. متداول ترین آن آزمون لهیدگی حلقه است که در آن باریکه ای از کاغذ ابتدا به شکل حلقه در آمده سپس از سمت لبه ها با یک دستگاه آزمون ویژه و با استفاده از یک صفحه صاف تحت فشار قرار می گیرد.

مقاومت لهیدگی حلقه کاغذ

 

مقاومت لهیدگی حلقه کاغذ

 

اندازه گیری مقاومت کششی حد شکست: (Tensile)

در اندازه گیری مقاومت کششی، نمونه ای از کاغذ با طول و عرض یکسان یبن دو گیره محکم می شود. آنگاه برای ایجاد تنش کششی، گیره ها از هم فاصله می گیرند و مکانیسم دستگاه به این شکل است که نیروی کششی را در هنگام از هم گسیختگی کاغذ نشان می دهد. علاوه بر این ، بیشتر تجهیزات به طور همزمان قادر به نشان دادن کشیدگی نمونه نیز می باشند. تجهیزات پیشرفته مقادیر جذب انرژی کششی را نیز فراهم می کند.

اهمیت مقاومت کششی حد شکست:

مقاومت کششی مستقیما نمایانگر دوام و چگونگی کارکرد نهایی کاغذهایی چون کاغذ بسته بندی، کاغذ کیسه ای، کاغذ نواری صمغ دار، کاغذ بسته بندی کابلی، کاغذ تابدار و کاغذهای چاپ می باشد.کاغذهای مذکور در هنگام مصرف تحت تنش های مستقیم کششی قرار دارند. عموما هر کاغذی که دستخوش عمل تبدیل می شود باید از یک مقاومت کششی حداقلی برخوردار باشد، چرا که کاغذ درحین عبور از مراحل مختلف در معرض تنش های کششی قرار می گیرد. از کاغذ های چاپ، به عنوان نمونه ای ابتدایی از اینگونه کاغذها می توان نام برد. برای افزایش مقاومت کششی کاغذ، راه های مختلفی موجود است. برای مثال: افزایش خمیر زنی یا پالایش، افزایش پرس مرطوب، افزودن چسب خمیر زنی، ازدیاد مقدار الیاف بلند در خمیر و افزایش وزن پایه همگی معمولا منجر به بهبود مقاومت کششی می گردند.

ویژگی های مقاومت کششی:

مقاومت کاغذ در برابر بارگذاری کششی به روش های مختلفی بیان می شود.

1- شاخص کشش: حداکثر نیروی کششی در واحد پهنا و واحد گرماژ می باشد

2- مقاومت کششی: حداکثر نیروی مرتبط با پهنای نمونه آزمونی می باشد.

3- تنش کششی در نقطه شکست: حداکثر نیروی کششی در واحد پهنا و واحد ضخامت است.

در منابع قدیمی تر از مفهوم طول پارگی نیز استفاده می شود. مفهوم آن حداکثر طولی است که یک نوار آویزان کاغذ می تواند داشته باشد بدون اینکه پاره شود.

 

Tensile

مقاومت به ترکیدن: (Bursting Strength)

آزمایش مقاومت به ترکیدن حدود 100 سال پیش توسط مولن Mullen اختراع شد و به همین دلیل روش مولن نامیده می شود. بنابراین آزمایش مولن یکی از قدیمی ترین روش های آزمایش مقاومت کاغذ محسوب می شود. در هنگام استفاده از این آزمونگر، نمونه بین دو صفحه متحدالمرکز که هر کدام دارای روزنه ای در مرکز هستند محکم قرار داده می شود. فضای باز بین دو روزنه، منطقه آزمایش است. آن قسمت از نمونه که اطراف این منطقه آزمایش قرار دارند توسط صفحاتی محکم نگه داشته شده است، به طوری که متورم شدن منطقه آزمایش بر اثر فشار و درحین آزمون باعث لغزش و تکان خوردن آن نمی شود. از طریق یک دیافراگم لاستیکی که توسط نیروی هیدرولیکی تحت سرعت کنترل شده ای منبسط می شود، بر نمونه مورد آزمایش فشار اعمال می شود. یک صفحه دیجیتال برای خواندن میزان فشار هیدرولیک بر روی دستگاه نصب شده است. عدد حاصل از آزمون ترکیدن عبارت است از حداکثر فشار مورد نیاز بالای فشار اتمسفر که برای ایجاد شکست در نمونه لازم است. تصاویر زیر دستگاه مقاومت به ترکیدن و نحوه فشار دیافراگم به کاغذ را نشان می دهد.

 مقاومت به ترکیدنمقاومت به ترکیدن

 

به علت استفاده زیاد از آزمونگرهای مولن که مورد استفاده عموم پژوهشگران قرار گرفته است، آزمون های مقاومت به ترکیدن علاوه بر نام مذکور به نام های دیگری از جمله آزمون مولن یا آزمون انفجار (پاپ) نیز مشهور است.

در سیستم SI مقاومت به ترکیدن به صورت کیلونیوتن بر متر مربع یا کیلو پاسکال بیان می شود. شاخص ترکیدن از تقسیم مقاومت به ترکیدن بر گرماژ به دست می آید. در آزمون مقاومت به ترکیدن جهت ترکیدگی در راستای MD می باشد.

 

مقاومت به ترکیدن

 

عوامل موثر بر مقاومت به ترکیدن:

با افزایش گراماژ و همچنین جهت گیری الیاف در جهت ماشین که به افزایش مقاومت کششی در جهت ماشین می انجامد یا از طریق اقداماتی که میزان کرنش شکست در جهت ماشین را افزایش می دهند مثل کاهش کشش در جهت ماشین، مقاومت به ترکیدن کاغذ را زیاد کرد. اقدام دیگر کاهش کرنش شکست در جهت CD از طریق جلوگیری از هم کشیدگی در جهت عرض ماشین کاغذ است.

 

 

 

در این آزمون میزان مقاومت بین لایه ای کارتن مورد بررسی قرار می گیرد.ملحق مربوطه این آزمون در بین لایه های کارتن فرو رفته و اعمال فشار توسط دستگاه مناسب این لایه ها از یکدیگر جدا می شود.

میزان چسبندگی بین لایه ای در این آزمون مورد بررسی قرار می گیرد.

 

مقاومت چسبندگی لایه ها

 

واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه شرکت صنایع بسته بندی خبره میهن با بهره گیری از پرسنل متخصص و تجهیزات پیشرفته و به روز همواره سعی در بهبود محصولات تولیدی و آگاهی رساندن به مشتریان دارد. واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه مواد اولیه ورودی- محصول در جریان ساخت- محصول نهایی- شرایط ساخت و استفاده از چسب نشاسته را آزمایش و ثبت می نماید و پس از کنترل و ثبت موارد یاد شده اطلاعات و داده ها جمع آوری و تجزیه و تحلیل شده و مورد بررسی قرار میگیرد. همچنین یکی از وظایف واحد کنترل کیفیت رسیدگی به شکایت و پیشنهادات مشتریان و ارزیابی آنها می باشد که همواره در بازه های زمانی مشخص انجام می شود. مواد ورودی، محصولات در جریان ساخت و محصولات نهایی بر اساس استاندارد های ملی ، بین المللی  و طرح های کیفیت برقرار شده توسط شرکت مهندسین خبره میهن تحت بازرسی و آزمون قرار میگیرد. آزمایشگاه مجهز شرکت در این زمینه نقش اساسی ایفا میکند.در لینک های زیر ما به تعدادی از آزمایشهایی که در واحد کنترل کیفیت شرکت مهندسین خبره میهن جهت اطمینان از کیفیت مطلوب محصولات تولیدی انجام میشود اشاره کرده ایم:

 

1.پایداری تا خوردن کاغذ

2.مقاومت به ترکیدن

3.آزمون مقاومت چسبندگی لایه ها

4.آزمون تست کشش

5.مقاومت لهیدگی حلقه کاغذ

 

 

 

بالا

THEME OPTIONS

Header type:
Theme Colors:
Color suggestions *
THEME
* May not have full accuracy!