استاندارد بسته بندی کارتن

استاندارد بسته بندی ورق و کارتن

«استاندارد بسته‌ بندی‌- ورق کارتن‌ و کارتن‌ برای‌ مصارف عمومی‌- ویژگـی‌هـا و روش هـای‌ آزمـون» کـه‌ نخستین‌بار در سال ١٣٤٥ تدوین‌ و منتشر شد، بر اساس پیشنهادهای‌ دریافتی‌ و بررسـی‌ و تأیید کمیسـیون های‌ مربوط برای‌ چهارمین‌ بار مـورد تجدیـدنظر قـرار گرفـت‌ و در یکصـد و هفتادمین‌ اجـلاس کمیتـه‌ ملـی‌ استاندارد بسته‌ بندی‌ مورخ ١٢/١٠/٩٤ تصویب‌ شد. اینک‌ این‌ استاندارد به‌ استناد بنـد یـک‌ مـاده ٣ قـانون اصلاح قوانین‌ و مقررات مؤسسه‌ استاندارد و تحقیقات صنعتی‌ ایران، مصـوب بهمـن‌ مـاه ١٣٧١، بـه‌ عنـوان استاندارد ملی‌ ایران منتشر می‌شود.

برای‌ حفظ‌ همگامی‌ و هماهنگی‌ با تحولات و پیشرفت‌های‌ ملی‌ و جهانی‌ در زمینه‌ صنایع‌، علـوم و خـدمات، استانداردهای‌ ملی‌ ایران در صورت لزوم تجدیدنظر خواهند شد و هر پیشنهادی‌ که‌ برای‌ اصلاح و تکمیل‌ این‌ استانداردها ارائه‌ شود، هنگام تجدیدنظر در کمیسیون فنی‌ مربوط مورد توجه‌ قرار خواهـد گرفـت‌. بنـابراین‌، باید همواره از آخرین‌ تجدیدنظر استانداردهای‌ ملی‌ ایران استفاده کرد. که در ادامه به بررسی استانداردهای بسته بندی می پردازیم.

 

تماس با مهندسین خبره میهن

ویژگی های ورق کارتن

در تولید ورق کارتن ویژگی هایی را باید دارا باشد که در ادامه به سه نوع از ورق های کارتن اشاره شده است.

ورق کارتن سه لایه

این ورق شامل یک لایه کاغذ کنگره دار است که بین دو کاغذ لاینر قرار گرفته که مجموع سه لایه را تشکیل می دهند.

ورق کارتن پنج لایه

این ورق شامل دو لایه کاغذ کنگره ای است که بین سه لایه کاغذ لاینر قرار گرفته که مجموع پنج لایه را تشکیل می دهد.

ورق کارتن هفت لایه

این ورق شامل سه لایه کاغذ کنگره ای که بین چهار لایه کاغذ لاینر قرار گرفته که در مجموع هفت لایه تشکیل می دهد.

انواع کنگره در استاندارد بسته بندی کارتن

در جدول زیر اطلاعات و مشخصات انواع کنگره کاغذ شرح داده شده است.

 

جدول مشخصات کاغذ کنگره

ویژگی فیزیکی ورق کارتن در استاندارد بسته بندی کارتن

در استاندارد بسته بندی انواع ورق کارتن، ویژگی های فیزیکی ورق کارتن باید مطابق جدول زیر استاندارد باشد. ترکیب لایه ها و مواد اولیه باید به طوری انتخاب شود که ورق کارتن مشخصات داده شده در جدول زیر این استاندارد را تامین نماید. در صورتی که علاقه مند به مطالعه بیشتر درباره تاریخچه کاغذ هستید کلیک کنید.

جدول ویژگی های فیزیکی ورق کارتن برای بسته بندی عمومی

چسب مناسب برای ساخت ورق کارتن

از چسب مناسب که قادر به چسباندن لایه‌ها با استحکام لازم به یکدیگر باشد باید استفاده کرد. برای اطلاعات بیشتر درباره چسب های مورد استفاده در بسته بندی می توان از استاندارد ملی ایران شماره 6086 استفاده کرد.

جرم پایه

جرم پایه ورق کارتن و حد رواداری آن می تواند براساس توافق طرفین ذینفع تعیین شود، در غیر اینصورت با حد رواداری 4± درصد باشد، آزمون استاندارد ملی ایران شماره 471 انجام گردد.

نوع اتصال

در استاندارد بسته بندی کارتن نوع اتصالات لایه ها نیز از فاکتورهای مهم می باشد که انواع آن در ادامه شرح داده شده است.

درب بندی با نوار چسب

نوار چسب مورد استفاده برای درب بندی کارتن می تواند از نوع نوار چسب کاغذی، پلاستیکی، پارچه ای مناسب یا منگنه بوده و نوع نوار چسب باید طبق توافق طرفین ذینفع باشد. در صورت استفاده از نوار چسب، پهنای نوار چسب حداقل 50 میلی متر باشد. 

اتصال با چسب

چسب مورد استفاده برای اتصال کارتن باید از مقاومت مناسب در مقابل رطوبت و شرایط آب و هوایی برخوردار باشد. پهنای اتصال باید حداقل 30 میلیمتر باشد. اتصال می تواند از هر طرف به اندازه حداقل 35 میلی متر ادامه یابد. مگر اینکه این اندازه ها مورد توافق طرفین ذینفع باشد.

اتصال به صورت دوخت

یکی دیگر از فکتورهای موثر در استاندارد بسته بندی اندازه پهنای لبه های دوخت می باشد. پهنای لبه های دوخت نباید از 30 میلی متر کمتر باشد. فاصله بین دوخت ها(منگنه) در یک خط حداکثر 60 میلی متر و یا بنا توافق طرفین ذینفع باشد. 

✅ قابلیت تا شدن

ورق کارتن باید قابلیت تا شدن با زاویه 90 درجه در هر دو سمت امتداد خط تا خوردگی را داشته باشد، به طوریکه پس از ساخت کارتن و تا خوردگی هیچ شکستگی و ترک در گوشه ها ایجاد نشود.

✅ مقاومت کارتن در برابر سقوط آزاد

مقاومت کارتن پر از محتوی در برابر سقوط آزاد باید متناسب با محتوی گنجایه بوده و پس از پرتاب از ارتفاع 75 سانتی متر و طبق استاندارد ملی ایران شماره 1287 هیچگونه لهیدگی کنج، شکستگی، پارگی و صدمه به کارتن و محتوی آن مشاهده نشود. 

✅ مقاومت کارتن در برابر فشار عمودی

مقاومت کارتن در برابر فشار عمودی باید طبق استاندارد ملی ایران 1641 انجام شود. مقاومت کارتن خالی در برابر فشار عمودی باید به اندازه ای باشد که پس از انجام آزمون، برابر یا بیش از مقداری باشد که از فرمول زیر بدست می آید:

F ≥[ (H-h) / h ]×(K×P)

در این فرمول:

  • P جرم جعبه بر حسب کیلوگرم
  • H بلندای بسته های چیده شده(300 سانتی متر)
  • h بلندای جعبه به سانتی متر
  • K ضریب ثابت 1/5
  • F نیروی بدست آمده به کیلوگرم

✅ نشانه گذاری

مشخصات زیر باید به طور خوانا و پاک نشدنی به زبان فارسی در مورد تولیدات داخلی و به زبان مورد توافق طرفین خریدار و فروشنده در مورد صادرات و واردات بر روی هر کارتن یا برچسب دسته ورق کارتن نوشته شود:

  • نام یا علامت تجاری تولید کننده کارتن
  • جرم محتوی داخل کارتن
  • در صورت استفاده جهت صادرات محموله باید عبارت ساخت ایران و نام کشور مقصد درج گردد.
  • اطلاعت مربوط به کالا که در کارتن بسته بندی می شود، براساس استاندارد کالای مربوطه و با نظر سفارش دهنده بر روی وجوه کارتن چاپ می شود.

✅ نمونه برداری

نمونه برداری از کارتن ها باید طبق استاندارد ملی ایران شماره 2220 انجام شود و 10 کارتن خالی و 3 کارتن پر از محتوی برای آزمون انتخاب شود.

✅ مشروط کردن

آماده سازی آزمونه ها و انجام آزمون ها باید در شرایط دمای (23±1) درجه سیلسیوس و رطوبت نسبی (51±2) درصد انجام گیرد.

ما با ارائه راه حل های برتر بسته بندی به مشتریان خود کمک می کنیم تا در بازار متمایز شوند

برای رسیدن به این هدف، ما به طور مستمر در توسعه روابط خود با مشتریان خود سرمایه گذاری می کنیم تا بتوانیم نیازهای امروز و فردای مشتریان خود را برآورده کنیم. تیم مشاوره و طراحی خبره میهن پس از شنیدن خواسته های مشتریان، راه های مختلف بسته بندی محصول را مورد بررسی قرار داد و سپس با استفاده از تجربیات ارزشمند گذشته و دانش روز بسته بندی و استفاده از فناوری های نوین، بهینه ترین نوع بسته بندی را مورد بررسی قرار داد. در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما روی دکمه مشاوره رایگان کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 9 = 17