کیلومتر 5 اتوبان کرج قزوین، شهرک صنعتی بهارستان، گلستان ششم غربی، پلاک 127

انواع چاپ در صنعت بسته بندی

طراحی و چاپ کارتن و بسته بندی یکی از ارکان مهم در صنعت کارتن سازی و بسته بندی می باشد. روش های چاپ در طول زمان تکامل یافته اند و با تکنیک های مختلف برای پاسخگویی به نیازهای مختلف مشتریان در حال تکامل و پیشرفت می باشد. هر روش از انواع چاپ به طور خاصی طراحی شده تا متناسب با نیازهای صنعت پاسخگو باشد. در این مقاله از سایت صنایع بسته بندی مهندسین خبره میهن به بررسی برخی از رایج ترین روش های چاپ و انواع چاپ در صنعت بسته بندی از گذشته تا به امروز میپردازیم.

کارتن سازی مهندسین خبره میهن

انواع چاپ در روش های چاپ سنتی

به طور کلی در تکنولوژی چاپ سنتی انواع چاپ وجود دارد که هرکدام مزایا خاص خود را دارا می باشند. ما ویژگی هریک از انواع چاپ سنتی را برای درک بهتر معرفی خواهیم کرد تا بتوانید مناسب ترین تکنولوژی چاپ برای محصولتان را انتخاب نمایید.

چاپ پرس کاغذ

چاپ پرس کاغذ(letterpress)، یک تکنیک چاپ برجسته است که شامل ایجاد یک سطح بلند برروی یک صفحه یا بلوک، رنگ آمیزی و سپس برچسب کردن آن برروی کاغذ یا سایر مواد برای ایجاد یک تصویر، طرح یا لوگو است. عناصر چاپ با جوهر یا رنگ پوشش داده میشوند و دربرابر بستر یا کاغذ فشرده میشوند، درحالی که عناصر غیرچاپی بدون جوهر و فرورفته و حکاکی شده باقی می مانند. این یکی از قدیمی ترین اشکال چاپ است و دارای تاریخ غنی است که به قرن پانزدهم باز میگردد. چاپ letterpress به طور گسترده ای برای چاپ کتاب ها، روزنامه ها و سایر مواد چاپی تا اواسط قرن بیستم، تا زمانی که چاپ افست شایع تر شد، مورد استفاده قرار گرفت. با این حال در سال های اخیر، چاپ letterpress شاهد احیای محبوبیت به عنوان یک شکل صنعتی چاپ بوده است.

چاپ پرس کاغذ

چاپ افست

چاپ افست، که به عنوان لیتوگرافی افست نیز شناخته میشود، یک تکنیک چاپ رایج است که یک تصویر جوهری را از یک صفحه به یک صفحه پلاستیکی و سپس برروی سطح چاپ منتقل میکند. این امر مزایای متعددی را از جمله، چاپ با کیفیت بالا، بهره وری هزینه و توانایی استفاده از طیف گسترده ای از مواد را ارائه میدهد. با این حال، چاپ افست معایبی را نیز به همراه دارد مانند پایین آمدن کیفیت تصویر در مقایسه با چاپ گراور. با وجود این محدودیت ها، چاپ افست به طور گسترده ای برای برنامه های مختلف، از جمله جعبه های چاپی سفارشی، چاپ جعبه کارتن، مجلات و موارد دیگر استفاده میشود.

چاپ افست

چاپ گراور

چاپ گراور که به عنوان روتوگراور نیز شناخته می شود، شامل حکاکی یک تصویر برروی یک سیلندر مسی دوار، برای نگهداری جوهر، اندازه و الگوی تصویر مورد نظر است. سپس جوهر از طریق فشار و نیروی چسب، برروی بستر مورد نظر چاپ می شود. این روش مناسب چاپ سریع، طولانی مدت و حجم بالا بسته بندی هدیه، مجلات و کاغذ دیواری بنر وینیل است. همچنین گراور میتواند برای طیف گسترده ای از مواد مانند ورق کارتن، فویل آلومینیومی، کاغذ فیبر مصنوعی و فیبر خمیرچوب کارآمد باشد. این تکنیک همچنین برای چاپ در ابعاد بزرگ مانند نقاشی های دیواری و لمینیت گرافیک کف با حداکثر عرض رول چاپ تا 3 متر (12 فوت) مناسب است.

چاپ گراور

انواع چاپ در چاپ مدرن

با پیشرفت مداوم علم و تکنولوژی، امروزه تکنولوژی چاپ نیز به طور مداوم بهبود یافته و پیشرفته تر شده است. در ادامه به بررسی انواع چاپ مدرن می پردازیم.

چاپ دیجیتال

برخلاف روش های سنتی دیگر، روش دیجیتال از تکنولوژی دیجیتال به جای چاپ صفحات استفاده می شود. چاپ دیجیتال از انواع چاپ شامل تولید تصاویر دیجیتال یا متن برروی سطوح فیزیکی است. چاپ دیجیتال نیاز به یک کامپیوتر برای ارسال فایل های دیجیتال به عنوان یک دستور به چاپگر دارد. تصویری که باید چاپ شود، به اطلاعات دیجیتالی قابل درک برای چاپگر تبدیل میشود و جوهر، تونر یا رسوب نوردهی را کنترل می کند. برای مشاهده بسته بندی و جعبه خرما کلیک کنید.

چاپ فلکسوگرافی

چاپ فلکسوگرافی که به عنوان چاپ فلکسو نیز شناخته می شود، یک نسخه مدرن از چاپ letterpress است که از یک صفحه برجسته انعطاف پذیر استفاده میکند. این فرآیند، یک فرآیند چاپ کاربردی است که میتواند در بسترهای مختلف از جمله کاغذ، پلاستیک، سلفون و فیلم فلزی استفاده شود. چاپ فلکسو برای چاپ پرتکرار و استفاده از جوهرهای مختلف، به کار برده میشود. این روش با خشک شدن سریع و جوهر نیمه مرکب مناسب برای چاپ برروی مواد مختلف مانند مقوا، جعبه کارتن، پارچه و… می باشد.

چاپ لیتوگرافی

چاپ لیتوگرافی یک فرآیند چاپ پلانوگرافی است که از عدم اختلاط روغن و آب برای ایجاد یک چاپ با کیفیت بالا استفاده میکند. کلمه “لیتوگرافی” از کلمات یونانی”lithos” به معنی سنگ و “graphein” به معنای نوشتن مشتق شده است. این فرآیند شامل کشیدن یک تصویر برروی یک سنگ مسطح یا صفحه فلزی با یک ماده چرب مانند روغن، چربی یا موم است. پس از آن، سنگ با مخلوطی از اسید ضعیف و صمغ عربی ترکیب می شود که باعث میشود بخش هایی از سطح سنگ که توسط گریس محافظت نمی شوند، آبدوست تر شوند. سپس یک جوهر مبتنی بر روغن اعمال میشود که فقط به نقاشی اصلی میچسبد. این تکنیک، کاغذ را خشک نگه میدارد و اجازه میدهد تا عملیات کاملا خودکار با سرعت بالا انجام شود. لیتوگرافی برای چاپ هنرهای زیبا و چاپ تجاری استفاده می شود.

چاپ لیتوگرافی

چاپ سه بعدی

چاپ سه بعدی، فرآیندی است که اشیا سه بعدی را از یک مدل طراحی به کمک کامپیوتر یا یک مدل سه بعدی دیجیتال میسازد. در ابتدا، چاپ سه بعدی در درجه اول برای نمونه سازی سریع نمونه های اولیه کاربردی یا زیبایی شناسی استفاده می شود. با این حال، پیشرفت در دقت، تکرارپذیری و محدوده مواد، آن را به یک تکنولوژی تولید صنعتی تبدیل کرده است. یکی از مزایای کلیدی چاپ سه بعدی، توانایی آن در تولید اشکال یا هندسه های پییچده است که در غیر این صورت ساخت آن به صورت دستی، چالش برانگیز خواهد بود. مدل سازی رسوب ذوب شده(FDM)، یکی از رایج ترین فرآیندهای چاپ سه بعدی است که از یک رشته پیوسته از مواد ترموپلاستیک استفاده میکند. با داشتن پتانسیل در سفارشی سازی، کاهش ضایعات و قابلیت تولید بر اساس تقاضا، چاپ سه بعدی همچنان انقلابی در فرآیند های تولید در بخش های مختلف محسوب میشود.

چاپ سه بعدی

چاپ صفحه

چاپ صفحه یکی از انواع چاپ است که شامل انتقال جوهر برروی یک بستر از طریق شبکه شابلون ها است. شابلون ها، جوهر را از عبور از مناطق خاص مسدود میکند و یک طراحی یا تصویر خاص برروی بستر ایجاد میکند. چاپ صفحه یک فرآیند پرکاربرد است که میتواند در مواد مختلف از جمله کاغذ، پارچه، پلاستیک و فلز استفاده شود. چاپ صفحه معمولا برای چاپ برروی تی شرت، پوستر، علائم و سایر اقلام تبلیغاتی استفاده می شود. تاریخچه چاپ صفحه از سالهای دور بوده و برای اهداف مختلف در طول تاریخ استفاده شده است.

چاپ کارتن
ما با ارائه راه حل های برتر بسته بندی به مشتریان خود کمک می کنیم تا در بازار متمایز شوند

برای رسیدن به این هدف، ما به طور مستمر در توسعه روابط خود با مشتریان خود سرمایه گذاری می کنیم تا بتوانیم نیازهای امروز و فردای مشتریان خود را برآورده کنیم. تیم مشاوره و طراحی خبره میهن پس از شنیدن خواسته های مشتریان، راه های مختلف بسته بندی محصول را مورد بررسی قرار داد و سپس با استفاده از تجربیات ارزشمند گذشته و دانش روز بسته بندی و استفاده از فناوری های نوین، بهینه ترین نوع بسته بندی را مورد بررسی قرار داد. در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما روی دکمه مشاوره رایگان کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

68 − 59 =