کیلومتر 5 اتوبان کرج قزوین، شهرک صنعتی بهارستان، گلستان ششم غربی، پلاک 127

تکنولوژی فلکسوگرافی

استفاده از واحدهای چاپ فلکسوگرافی امروزه شامل سه نوع اصلی است: واحد دو غلتکی، واحد دو غلتکی داکتر بلیدی، و سیستم دو داکتر بلیدی با چمبر.
واحدهای دو غلتکی معمولاً در دستگاه‌های فلکسوگرافی قدیمی و در دستگاه‌های چاپ سایز کوچک استفاده می‌شوند. دستگاه‌های چاپ سایز کوچک مجهز به رنگ‌های فرآیندی اغلب از واحد دو غلتکی داکتر بلیدی استفاده می‌کنند، و دستگاه‌های چاپ سایز بزرگ مدرن‌تر از سیستم دو داکتر بلیدی با چمبر استفاده می‌کنند.
هر نوع دستگاه چاپ فلکسوگرافی از سیلندر آنیلوکس استفاده می‌کند. سطح هر غلتک آنیلوکس با الگوی سلول‌های کوچک حک شده است، به اندازه‌ای کوچک که فقط تحت بزرگنمایی قابل مشاهده هستند. اندازه و تعداد این سلول‌ها تعیین می‌کند که چقدر جوهر به نواحی تصویری کلیشه تحویل داده ‌شود و در نهایت به ماده اولیه انتقال داده ‌شود. غلتک آنیلوکس یا از مس تراشیده شده که بعد از آن روکش کروم شده است، یا از فولاد با روکش سرامیکی است،که سلولهای آن با لیزر حکاکی شده است.
غلتک‌های آنیلوکس با دقت برای انواع خاص چاپ، مواد اولیه، و نیازهای مشتری انتخاب می‌شوند. اغلب چاپگر فلکسوگرافی آزمایش‌هایی انجام می‌دهد تا آنیلوکس ایده‌آل را برای چاپی با توزیع جوهر مطلوب برای تصاویر سایه روشن، تِرام ها و تمپلات تعیین کند.
طراحی چاپ فلکسوگرافی به تولید کنندگان دستگاههای چاپ امکان می‌دهد که دستگاه‌ها را در یکی از سه پیکربندی زیر بسازند: دستگاه چاپ عمودی، دستگاه چاپ افقی (شامل دستگاه‌های کارتنی)، و دستگاه چاپ با سیلندر فشار مرکزی. هر پیکربندی می‌تواند با هر یک از واحدهای چاپ اصلی، با توجه به نیازهای چاپگر فلکسوگرافی مجهز شود.

سیستم تامین جوهر فلکسوگرافی

در یک واحد چاپ فلکسوگرافی دو سیلندری، سیلندر لاستیکی درون سینی جوهر غوطه ور می‌شود و جوهر را از سینی به سلول‌های سیلندر آنیلوکس می‌کشد. سیلندر لاستیکی نرم با سیلندر آنیلوکس در تماس شدید و محکمی است. هنگامی که سیلندر آنیلوکس از نقطه اتصال عبور می‌کند، سیلندر لاستیکی از مقدار اضافی جوهر در نواحی غیر سلولی را پاکسازی می‌کند. پس از عبور از نقطه اتصال، هر سلول با جوهر پر می‌شود و مقدار قابل اندازه‌گیری و تکرارپذیری از جوهر برای کلیشه چاپ آماده می‌شود. سیلندر آنیلوکس منتقل کننده به تماس کوچکی با مناطق تصویری کلیشه چاپ می‌آید، و سیلندر کلیشه تماس سبکی با ماده اولیه برقرار می کند تا تصویر منتقل شود. سیلندر فشار فولادی ماده اولیه را پشتیبانی می‌کند. زمانی که داکتر بلید فلزی یا پلی‌اتیلنی با غلتک دو سیلندره استفاده می‌شود، نقطه اتصال میان سیلندر لاستیکی و سیلندر آنیلوکس باز می‌شود تا جوهر به سیلندر آنیلوکس ریخته شود و سلول‌ها پر شوند. داکتر بلید به سیلندر آنیلوکس متصل می شود تا جوهر اضافی از مناطق غیر ‌سلولی پاک شود. با وجود یک سیستم دو داکتر بلیدی با چمبر ، سیلندر لاستیکی و سینی جوهر را می‌توان حذف کرد و جوهر به صورت مستقیم به سیلندر آنیلوکس از طریق یک محفظه محصور تحت فشار تامین می‌شود.

سیستم تامین جوهر فلکسوگرافی

ویژگی‌های سیلندر انیلوکس

تعداد سلول در هر اینچ(CPI): از 140 تا 1200 نقطه در هر اینچ (CPI). با افزایش تعداد سلول‌ها، مقدار جوهر منتقل شده به کلیشه کاهش می‌یابد. با افزایش وضوح خط تصویر، نیز تعداد نقطه در هر اینچ باید افزایش یابد.

حجم سلول: از 1.8 تا 17 میلیارد میکرون مکعب (BCM) در هر اینچ مربع از سلول‌ها. با افزایش تعداد نقطه در هر اینچ (CPI)، حجم سلول کاهش می‌یابد. 

زاویه سلول: زاویه‌های معمولی سلول‌های انیلوکس شامل 30 درجه، 45 درجه و 60 درجه هستند. زاویه 60 درجه به منظور انتقال کاملتر جوهر استفاده می‌شود و زاویه 60 درجه ترجیح داده شده است. زاویه کلیشه چاپ و زاویه سلول ممکن است باعث ایجاد الگوی مواره (moiré) شوند، حتی در تصاویر سایه روشن با یک رنگ. برای جلوگیری از الگوی مواره، با زوایه‌دهی صفحات جداشده اجتناب می شود.

حجم سلول

سلول در اینچ

ماده اولیه

برنامه

7-8.5 BCM

200-280

ورق کارتن

هنر خطی

4.0-5.5 BCM

360-400

ورق کارتن

سایه روشن‌ها در 65 نقطه بر اینچ

1.8-2.0 BCM

600-900

کیسه‌های پلی اتیلن

سایه روشن‌ها C/4 در 133 نقطه بر اینچ

تنظیمات چاپ

ماشین چاپ با سیلندر فشار مشترک مرکزی (CIC)

 • 4-8 واحد رنگ
 • محدود شده به چاپ یک طرفه
 • ماشین چاپ ایده‌آل برای چاپ دقیق با سرعت بالا بر روی فیلم‌های کششی
 • زمان تنظیم اولیه بیشتری نیاز دارد زیرا واحدهای چاپ دسترسی پذیری کمتری دارند

برای مطالعه بیشتر درباره فرایندهای چاپ سنتی کلیک کنید.

ماشین چاپ استاک

 • 1-8 واحد رنگ
 • برخی از ماشین‌ها قادر به چاپ دو طرفه هستند.
 • دامنه‌های 1/64 اینچ یا بیشتر برای فیلم‌های نازک مورد نیاز است.
 • اغلب در خطوط تولید به صورت اتوماتیک با دیگر عملیات تبدیلی همچون لمینت، برش دایکاتی روتاری و تخت، و تولید کیسه‌های طرف ‌بسته به کار می‌رود.

خط تولید ماشین چاپ در یک خط

 • تا 12 واحد رنگ
 • می‌تواند با کمک غلتک برگرداننده چاپ دو طرفه کند.
 • برای چاپ محصولات با ضخیم مانند کاغذ مقوا استفاده می‌شود.
 • برای چاپ فیلم‌های نازک بسته‌بندی توصیه نمی‌شود.
 • معمولاً در خط تولید به همراه عملیات تبدیلی دیگر مانند لمینت، برش دایکات روتاری و تخت، و تبدیل کیسه‌های یک طرف‌ بسته مورد استفاده قرار می‌گیرد.
خط تولید ماشین چاپ در یک خط

ماشین چاپ ورق کارتن

 • تنظیمات مشابه ماشین چاپ در خط
 • ورقی؛ عرض تا 120 اینچ
 • معمولاً بیش از 4 واحد رنگ ندارد.
 • محدود به چاپ یک طرفه است.
 • توانایی کمتر در تنظیمات دقیق دارد.

برای مطالعه بیشتر درباره خط بریل در جعبه های مقوایی کلیک کنید.

طول تکرار

سیلندرهای کلیشه ای با قطرهای مختلف می‌توانند در اکثر ماشین‌های چاپ فلکسوگرافی نصب شوند، که امکان تغییر در طول تکرار را فراهم می‌کند. چاپ یک غلتک بسته‌بندی مانند کاغذ کادو از یک تکرار پیوسته استفاده می‌کند، جایی که یک مجموعه تصاویر مشابه چندین بار روی یک جریان مستمر از محصول تکرار می‌شود. برای جلوگیری از درز صفحه، تصاویر ممکن است به در هم رفتگی نیاز داشته باشند، که یک ترتیب است که اثر متناوبی ایجاد می‌کند. تصاویر متناوب بدون توجه به اینکه محصول از کجا برش داده شده، این احساس را ایجاد می کند که طراحی به صورت پیوسته است.

ما با ارائه راه حل های برتر بسته بندی به مشتریان خود کمک می کنیم تا در بازار متمایز شوند

برای رسیدن به این هدف، ما به طور مستمر در توسعه روابط خود با مشتریان خود سرمایه گذاری می کنیم تا بتوانیم نیازهای امروز و فردای مشتریان خود را برآورده کنیم. تیم مشاوره و طراحی خبره میهن پس از شنیدن خواسته های مشتریان، راه های مختلف بسته بندی محصول را مورد بررسی قرار داد و سپس با استفاده از تجربیات ارزشمند گذشته و دانش روز بسته بندی و استفاده از فناوری های نوین، بهینه ترین نوع بسته بندی را مورد بررسی قرار داد. در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما روی دکمه مشاوره رایگان کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

23 − = 18