کیلومتر 5 اتوبان کرج قزوین، شهرک صنعتی بهارستان، گلستان ششم غربی، پلاک 127

خط بریل در جعبه های مقوایی

در سال 1825، لوئی بریل فرانسوی (1809-1852) یک سیستم خوانش برای نابینایان اختراع کرد. این سیستم به وسیله‌ی نمایش حروف الفبا، اعداد و نشانه‌های نگارشی به شکل ملموس از طریق یک سری نقاط برجسته ارائه می‌شد. سیستم بریل خود را به صورت بین‌المللی تثبیت کرد و اکنون در تمام زبان‌ها استفاده می‌شود. در حالی که حروف A تا Z به صورت استاندارد تعیین شده‌اند، البته نشانه‌های خاصی نیز وجود دارند که منحصر به زبان‌های محلی هستند.
ضرورت وجود بریل در بسته‌بندی داروها ریشه در دستورالعمل اروپایی 2004/27/EC دارد که دستورالعمل 2001/83/EC (کد اجتماعی محصولات پزشکی برای کاربرد انسانی) را اصلاح کرده است. این دستورالعمل تغییراتی را در مورد الزامات برچسب و بروشور بسته بندی برای داروها در برمی گیرد و بایستی کارتن‌های دارویی که نام محصولات پزشکی را نشان می دهند بایستی از لحاظ نقطه قوت به فرمت بریل باشند. این دستورالعمل باید تا 30 اکتبر 2005 توسط تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا به قانون ملی تبدیل می شد. برای اطلاعات دقیق در مورد اجرا (مانند ترتیبات انتقال)، باید به قانون داروی ملی کشورهای عضو مربوطه اتحادیه اروپا مراجعه شود.
این کد عملی برای ساخت استاندارد خط بریل بر روی جعبه های مقوایی شامل قوانین تثبیت شده‌ای است که از یک استاندارد قابل فهم آسان برای اجرای فنی بریل بر روی جعبه های مقوایی تشکیل می شود، همچنین دستورالعمل‌های پیشنهادی را برای یکسری از مراحل از ایجاد فایل‌های هنری تا تحویل جعبه های مقوایی ارائه می‌دهد تا از سلامت و امنیت محتوای بریل اطمینان حاصل شود. با این حال، قابل درک است که انحراف از این استاندارد و دستورالعمل‌ها در برخی موارد معتبر و ضروری، ممکن است – خواه به دلایل فنی یا سازمانی – تا نیازهای توافق‌نامه‌های مشتریان خاص/تولیدکنندگانِ خاص جعبه مقوایی را برآورده کند.

شبکه اصلی و کاراکترهای بریل

شبکه اصلی یک کاراکتر بریل از شش نقطه تشکیل شده است که مانند شکل “شش” روی یک تاس در دو خط عمودی موازی با سه نقطه در هر خط قرار دارند. این نقاط به شرح زیر شماره‌گذاری شده‌اند:

نقطه بالا سمت چپ

نقاط زیر 2 و 3

نقطه بالا سمت راست 4

نقاط زیر 5 و 6

1 🟢

2 🟢

3 🟢

4 🟢

5 🟢

6 🟢

از شش نقطه‌ای که شبکه پایه را تشکیل می‌دهند، می‌توان 64 نشان مختلف ایجاد کرد. جهت خوانش بریل همانند نوع معمولی می باشد و قوانین تقسیم کلمات با خط تیره که در متن‌های معمولی به کار می‌روند، نیز در بریل اعمال می‌شوند. دستورالعمل کمیسیون اروپا در خصوص نیازهای بریل برای برچسب‌گذاری و بسته‌بندی، و دستورالعمل اتحادیه نابینایان به شرکت‌های دارویی اروپایی و توزیع‌کنندگان/آژانس‌های بازاریابی اروپایی، هر دو توصیه می‌کنند که از سیستم بریل بدون اختصار استفاده شود. در بریل بدون اختصار، هر حرف جداگانه از الفبا، علامت نقطه گذاری و غیره با کاراکتر(های) خود بریل نشان داده می شود.

حروفی که بصورت بین المللی استاندارد شده

خط بریل

نکته: روی جعبه های مقوایی حروف بزرگ در متن بریل وجود ندارد.

اعداد-استاندارد بین المللی

اعداد در خط بریل

نکته: زمانی که اعداد را نشان می دهید، علامت عدد پس از آن توسط حروف A تا J دنبال می شود. همیشه عدد به یک فاصله ختم می شود. به عنوان مثال

نوشتار عددی در خط بریل

علائم نگارشی

نکته: در چاپ جوهری می توان از علامت هزارگان و نقطه اعشار “.” یا “,” در بریلِ مربوط به آن کشور استفاده شود، اما در بریل معمولاً همانطور که در بالا نشان داده شده در متن استفاده می شوند. در زیر نمونه هایی از کاراکترهای متفاوت خاص بکاررفته در 6 زبان اتحادیه اروپا به بریل آورده شده است.

علائم نگارشی در خط بریل

انگلیسی

آلمانی

خط بریل آلمانی

فرانسوی

خط بریل فرانسوی

اسپانیایی

خط بریل در اسپانیایی

ایتالیایی

خط بریل ایتالیایی

هلندی

نکته: در حالی که دقت سمبل های بکاررفته در هر زبانی را در نظر می گیرید، از آنجایی که هیچ مرجع بریل اروپایی مجزایی وجود ندارد، ECMA نمی تواند صحت این سند را تضمین کند. بعلاوه، تغییرات اخیر برای سیستم بریل بریتانیایی و هلندی وجود دارد، و پیشنهاد می کنیم که همچنین تغییراتی در زبان های دیگر در آینده نزدیک باشد.

استاندارد سازی

انجمن تولیدکنندگان کارتن در اتحادیه اروپا به نام “انجمن سازندگان کارتن اروپایی استاندارد مشترکی به نام ” “ECMA (ECMA بریل اتحادیه اروپا ) ایجاد کرده است تا فونت های اصلی بریل مورد استفاده در سراسر کشورهای اتحادیه اروپا را در نظر بگیرد.
-قطر در پایه نقطه 1.6 میلی متر است که این همچنین معمولاً قطر ماتریس مادگی و قطر نقاطی است که در فایل هنری نمایش داده شده است.
– فاصله نقطه دقیقاً 2.5 میلی متر است (از مرکز نقطه تا مرکز نقطه).
– فاصله بین کاراکترها 6.0 میلی متر است (از مرکز به مرکز).
– فاصله بین خطوط 10.0 میلی متر با تلورانس 0.0+ میلی متر/0.1 – میلی متر است.

پیشنهاد می شود که ارتفاع برجستگی بریل بر روی سطح جعبه مقوایی بصورت بصری تعیین شود. گاهی اوقات ورق های کارتن تغییر شکل یافته ممکن است به مرور زمان کمی بازیابی شوند. زمانی که جعبه مقوایی شروع به پاره شدن می کند به سطح بالاتری از تلورانس می رسد.

 

✅ [1] قسمتی از یک سیستم یا مکانیزم است که با قسمت متناظر یا مردانه (male matrix) ارتباط برقرار می کند و در اینجا به عنوان قسمت مردانه ارقام بریل یا نقاط بریل به کار می رود. به عبارت دیگر این ماتریس ها با هم ترکیب شده و باعث ایجاد نقاط بریل در سطح کارتن می شود.

ماتریس نقطه ای

ابعاد:

a = 2.5 mm
b = 2.5 mm
c = 6.0 mm فاصله بین دو حرف یک کلمه
d = 12.0 mm خط تیره
e = 10.0 mm +0.0 mm /-0.1 mm فاصله بین خطوط

جای گذاری پیام بریل (در کاراکترهای الفبای عددی)

همچنین متن بریل بایستی بصورت معمولی در خارج از محدوده خطِ تا قرار گیرد. جهت خوانش و قواعد تشکیل کلمات با خط تیره برای هر دو متن بریل و معمولی یکسان می باشد.

الزامات فنی

نقاط متن بریل باید به وضوح با لمس انسان قابل درک باشند، اما در مورد جعبه های مقوایی، باید نیازهای هم افراد بینا و هم نابینایان مرتفع شود، اگرچه این نیازها بسیار متفاوت هستند. در حالی که نابینایان نیاز به برجسته سازیِ بسیار قوی بریل دارند تا به آنها امکان خواندن متن را بدهد، اما برجسته سازی بریل می تواند منجر به شکستگی هایی در سطح جعبه شود که ممکن است خوانایی و ظاهر را برای افراد بینا مختل کند. بایستی هدف رسیدن به توافقی باشد تا هم بیماران نابینا و بینا به راحتی داروی خود را تشخیص دهند.

 

به دنبال فرآیند برجسته سازی، نقطه “کامل” در فرآیندهای بعدی در معرض تاثیرات مکانیکی و اقلیمی می باشد که می تواند منجر به تخریب مختصری شود.

الزامات فنی در خط بریل

انتخاب مواد

در کل، می توان از ورق کارتن الیاف بکر یا بازیافتی استفاده کرد. باید به یاد داشت که با هر دو نوع ورق امکان جلوگیری از تغییرات حداقلی در ارتفاع های برجستگی روی یک جعبه مقوایی یا در دسته تولیدی یکسان وجود ندارد.

ساخت

این دستورالعمل ها مربوط به ساخت متن بریل براساس آخرین استانداردهای فنی یعنی برش، خطِ تا و حکاکی در یک مرحله روی یک دستگاه برش و خط انداز مسطح انجام می شود. بطور کلی متن بریل می تواند روی هر سطح اصلی جعبه های مقوایی (A1, B1, A2, B2) قرار گیرد، اما به دلایل فنی ممکن است امکان قرار دادن آن بر روی بیش از یک پنل از هر جعبه وجود نداشته باشد.

ساخت بریل

برجستگی بریل

هدف ایجاد یک ابزار برش و خط انداز بدون وابستگی به نوع محصول یا جنرال است، به عبارت دیگر بایستی فقط یک ابزار “اصلی” برش و خط انداز برای تمام جعبه های مقوایی با اندازه و طرح یکسان استفاده شود. به منظور دستیابی به این هدف، یک ماتریس مادگی همه کاره در بزرگترین پنل جعبه مقوایی قرار می گیرد. متن بریل بوسیله برش ماتریس مردانه منحصر به هر محصول برجسته میشود. این امر به کمینه کردن تنظیمات جعبه ها کمک می کند و در زمان و هزینه تنظیم صرفه جویی می کند. بایستی هزینه های اضافی قابل توجهی برای هر یک از ابزار برش و خط انداز مورد نیاز جهت بسته بندی خاص پرداخت شود.

جای گذاری بریل

در بسته بندی فاصله بین جای برجستگی بریل انتخاب شده و مرکز خطوط برش و تاشدگی باید 8 میلیمتر باشد ( از لبه نقطه اندازه‌گیری می‌شود). جای ماتریس مادگی همه کاره در پنل انتخابی کارتن – به عنوان مثال A1 – باید توسط مشتری تعیین شود. متون بریل نمی‌توانند در مکان‌هایی روی کارتن اعمال شوند که دارای بارکدها (EAN/PZN) باشند یا در آنجا که برچسب‌ها/بولینی‌ها یا پِرفراژ ها اعمال شود. رعایت این استانداردها هزینه‌های کمتری برای ابزارها و زمان راه‌اندازی تضمین خواهد کرد.

 

*الگوهایی برای جای استاندارد خط بریل روی پنل A1 جعبه مقوایی

میزان متن

تعداد کاراکترها و خطوط قابل استفاده برای برجسته کردن متن بریل با توجه به ابعاد جعبه مقوایی مشخص می‌شود.

تعداد کاراکترهای بریل

پیش‌چاپ و اطمینان از کیفیت

اجرای بریل در فایل‌های هنری و تأییدیه های چاپ

متن بریل باید به عنوان یک لایه اضافی در فایل هنری قرار گیرد. رنگی که برای نمایش متن بریل استفاده می‌شود، نباید در هیچ جای دیگری از سند استفاده شود. متن بریل در فایل هنری، در فایل تأیید چاپ، در ابزار برش و تاشو و در جعبه مقوایی نهایی باید دقیقاً مطابقت داشته باشد. پیام بریل همچنین باید به صورت متن عادی خارج از برجستگی خطِ تا تکثیر شود. متن بریل و نقاط بریل باید در اسنادی که مشتری به تولید کننده جعبه مقوایی ارائه می‌دهد، به وضوح خوانا باشند: بعد از ارائه فایل‌های هنری، نقاط بریل در آنها تثبیت می‌شوند و نمی‌توانند تغییر کنند. خط دیجیتال قالب برش، ماتریس همه کاره برجسته و فایل‌های چاپ باید توسط مشتری، آژانس هنری و تولید کننده جعبه مقوایی تأیید شوند. ماتریس همه کاره برای خلق آثار هنری باید از تولید کننده جعبه مقوایی خارج شود.
برای اطمینان از اینکه متن بریل در همه مراحل تولید قابل بررسی باشد، مدارک تأیید شده برای جعبه های مقوایی حاوی متن بریل به شرح زیر باید تنظیم شوند:

صفحه اول مدرک باید فقط شامل تصویر چاپ شده باشد و برای تأیید چاپ عادی مورد استفاده قرار گیرد. صفحه دوم مدرک بایستی تنها حاوی نقاط بریل و خطِ تا باشد و پیام بریل به همراه متن الفبایی (بیرون از خطِ تا) باشد.

صفحه 2 تاییدیه خط بریل

تاییدیه خط بریل

ضمانت کیفیت

  • در تمام اسناد ارائه شده توسط مشتری به تولیدکننده جعبه مقوایی، محتوای بریل باید به وضوح خوانا باشد.
  • فایل‌های هنری که توسط مشتری تأیید شده‌اند، اساس فرآیند ویرایش هستند.
  • تمام چاپ بریل برجسته باید در طول تولید به صورت مداوم با استفاده از فیلم‌های کنترلی یا سایر وسایل مورد توافق بررسی شود.

توافق ضمانت کیفیت بین مشتری و تولیدکننده جعبه مقوایی ضروری است تا بالاترین استانداردهای ممکن برای خواننده‌های بریل تضمین کند.

نتیجه گیری

استانداردسازی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و امنیت را تضمین می‌کند. بهینه‌سازی فرآیند نیازمند تعیین معیارها و رهنمودهای واضح برای موارد زیر است:

  • استاندارسازی فونت‌ها
  • استاندارسازی جای گذاری ‌ها
  • استاندارسازی فرمت‌های جعبه مقوایی
  • استانداردهای توافق‌شده برای پروفایل نقاط بریل
  • سیستم‌های تست و کنترل یکپارچه

زمانی که برنامه تحویل و ابعاد هزینه‌ها در نظر گرفته می شود، بسیار مهم است که فرآیندهای تولید امن و کارآمد داشته باشیم. پیروی از قوانین بریل و بهترین روش‌ تنها از طریق تبادل اطلاعات به صورت اقتصادی و کارآمد قابل دستیابی است. همکاری بین تمام دست اندرکاران برای رسیدن به موفقیت بسیار حیاتی است.

 

Source: ECMA Braille on Folding Cartons

ما با ارائه راه حل های برتر بسته بندی به مشتریان خود کمک می کنیم تا در بازار متمایز شوند

برای رسیدن به این هدف، ما به طور مستمر در توسعه روابط خود با مشتریان خود سرمایه گذاری می کنیم تا بتوانیم نیازهای امروز و فردای مشتریان خود را برآورده کنیم. تیم مشاوره و طراحی خبره میهن پس از شنیدن خواسته های مشتریان، راه های مختلف بسته بندی محصول را مورد بررسی قرار داد و سپس با استفاده از تجربیات ارزشمند گذشته و دانش روز بسته بندی و استفاده از فناوری های نوین، بهینه ترین نوع بسته بندی را مورد بررسی قرار داد. در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما روی دکمه مشاوره رایگان کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 1 =