کیلومتر 5 اتوبان کرج قزوین، شهرک صنعتی بهارستان، گلستان ششم غربی، پلاک 127

دستگاه دایکات چیست؟ انواع دستگاه‌های‌ دایکات و کاربرد آنها

دایکات به انگلیسی Die Cutting یک فرآیند تولید کابردی در صنعت بسته بندی است. روش دایکات برای برش مواد به اشکال مختلف، طرح ها و الگوهای مختلف در صنعت کارتن سازی استفاده می شود. این فرآیند با استفاده از یک ابزار تخصصی به نام قالب (die) است که برای برش بسته بندی و کارتن سفارشی شکل میگیرد. قالب، با استفاده از ابزارهای خاص و مختلف ایجاد می شود. هنگامی که قالب مورد نظر ساخته می شود، میتوان از آن چندین بار برای تولید حجم زیادی از بسته بندی کارتن استفاده کرد. این امر باعث می شود که دایکات یک راه حل مقرون به صرفه برای کسب و کارهایی باشد که به دنبال ایجاد بسته بندی سفارشی منحصر به فرد هستند. در ادامه به توضیحات بیشتری درباره دستگاه دایکات و انواع مختلف آن می پردازیم با ما همراه باشید.

دستگاه دایکات در خبره میهن

دستگاه دایکات چگونه ساخته می شود

قالب یک جسم فلزی است که دارای قسمت های تیز برای برش مواد طبق الگوی از پیش تعریف شده می باشد. انواع مختلفی از قالب وجود دارد به عنوان مثال، قالب های فولادی بسیار تیز هستند، اما برای ایمنی با پلاستیک یا فوم محافظت می شوند. قالب های فولادی برای برش مواد بسته بندی ضخیم تر در یک زمان ساخته شده است. همچنین قالب های فلزی نازک تر وجود دارد که زیاد تیز نیستند و نمی توانند مواد بسیار ضخیم را برش دهند. این نوع قالب ها از نظر وزن سبک تر و همچنین نیاز به فوم یا پلاستیک در اطراف انها برای ایمنی وجود ندارد. رایج ترین انواع دستگاه های برش شامل دستگاه های برش دستی و دستگاه های برش دیجیتال است. دستگاه های برش دستی از یک میل لنگ استفاده می کنند که به منظور برش مواد طراحی شده است. قالب فلزی از غلطک های دستگاه عبور می کند و از این فشار برای کمک به برش شکل کاغذ بر اساس شکل قالب استفاده می کند. دستگاه های برش دیجیتال به طور کلی توسط نرم افزار کنترل می شوند و نیازی به قالب های فولادی ندارند چرا که یک تیغه در دستگاه وجود دارد که شکل را ایجاد و برش می دهد. از این نرم افزار برای انتخاب شکل و برش موردنظر بر روی محصول نهایی استفاده می شود و می توان آن را از طریق کامپیوتر، تلفن، تبلت یا حتی یک کارتریج تخصصی که دستگاه استفاده می کند ایجاد کرد.

انواع دایکات

فرآیند تولید یک دستگاه برش شامل ماشین آلات تخصصی و ماشین آلات برای تبدیل مواد به اشکال و طرح های سفارشی است. امروزه انواع مختلفی از فرآیندهای برش قالب موجود می باشد که از انواع آن می توان به برش قالب مسطح، برش قالب چرخشی و برش قالب دیجیتال اشاره کرد. هر کدام از این فرآیندها مزایا و معایب خود را دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

دستگاه دایکات فکی(برش تخت)

برش قالب مسطح، نوعی از فرآیند برش قالب است که از دستگاه های چاپ برش برای تبدیل مواد فلزی و غیر فلزی به اشکال و طرح های سفارشی استفاده می‌کند. این فرآیند برای انواع مواد از جمله پارچه، فیبر، کاغذ، پلاستیک، فلز، لاستیک، کامپوزیت و لمینت مناسب است. در مقایسه با سایر فرآیندهای برش قالب، مانند برش قالب روتاری و لیزری، برش فکی برای پردازش مواد ضخیم تر، تولید قطعات بزرگتر و تکمیل سفارشات کوچک یا تولید در زمان کمتر، مناسب تر است.

دستگاه دایکات روتاری یا دوار

دایکات روتاری، نوع خاصی از برش قالب است که با استفاده از یک قالب استوانه ای به برش اشکال از مواد اولیه می‌پردازد. این فرآیند به صورت دورانی در مسیر دایره ای حرکت میکند و دارای تیغه هایی برای برش شکل مورد نظر در سراسر سیلندر است. این شیوه از دایکات بسیار کارآمد است زیرا بسیاری از اشکال یکسان را در حین چرخش را میسازد. قالب برش روتاری قابل تعویض، که میتواند یک قالب انعطاف پذیر یا جامد باشد، به عنوان ابزاری که عملیات برش واقعی را اجرا میکند، عمل میکند.

دستگاه دایکات دستی

دستگاه های برش دستی با استفاده از یک میل لنگ یا اهرم کار میکنند و از اشکال فلزی تخصصی برای برش کاغذ و سایر مواد استفاده میکنند. ماشین های دستی محبوب شامل ماشن هایی میشوند که توسط sizzix, we R memory, keeper ساخته شده اند. به طور کلی، دستگاه های برش دستی نقش مهمی در صنعت بسته بندی دارند. آنها به کسب و کارها توانایی ایجاد بسته بندی سفارشی منحصر به فرد را ارائه میدهند.

دستگاه دایکات دیجیتال

برش دیجیتال یک فرآیند ساخت است که در آن مواد بدون استفاده از قالب تبدیل میشوند. ارائه دهندگان خدامت برش دیجیتال از لیزرهای کنترل شده توسط کامپیوتر و تیغه ها برای تولید برش استفاده میکنند. این روش دقت استثنایی را علاوه بر کاهش زمان تولید ارائه میدهد. حذف ابزار و قالب های فلزی نیز هزینه های تولید را کاهش میدهد و برش دیجیتال را به یک راه حل مقرون به صرفه برای پروژه های مختلف تبدیل میکند. دایکات دیجیتال، ت توسط نرم افزار های کامپیوتری یا کارتریج کنترل میشود. آنها نیازی به قالب های فولادی ندارند، زیرا تیغه ای در داخل دستگاه دارند که کاغذ یا سایر مواد را برش میدهد.

دستگاه دایکات پینگ پنگی(ریلی)

دایکات ریلی که به خاطر شباهت آن به میز پینگ پنگ به آن دایکات پینگ پنگی هم گفته میشود. این فرآیند شامل برش، شکل دهی و تبدیل مواد اولیه به طرح ها و اشکال سفارشی با استفاده از ماشین آلات تخصصی است. استفاده از دستگاه دایکات پینگ پنگی نیازمند مهارت بالا و دو اپراتور در بخش میباشد. اساس فعالیت دایکات پینگ پنگی، برش ورق کاغذ و تبدیل آن به جعبه است. این نوع دایکات دارای مزیت ها بسیاری از جمله توانایی تحمل فشار بیش از 50 تن برای برش کاغذ، دارا بودن تایمر برای کنترل زمان دستگاه، ظرفیت 800 ضربه در ساعت برای برش و.. را دارا میباشد.

کاربردهای دایکات

برش قالب یک فرآیند تولید محبوب در صنعت بسته بندی است که از یک قالب برای برش مواد به مجموعه ای از اشکال، طرح ها و الگوهای مختلف استفاده میکند. از دایکات معمولا در تولید انواع مختلف بسته بندی مانند جعبه کارتن، واشر، برچسب ها، نشانه ها و پاکت ها استفاده می شود. این فرآیند امکان دقت در تولید انبوه بسته بندی را افزایش میدهد.

سفارشی سازی بسته بندی با دایکات

دایکات، توسط کسب و کارها برای ایجاد بسته بندی سفارشی منحر به فرد متناسب با روایت های نام تجاری و تجربه مشتری استفاده میشود. این یک فرایند بسیار ارزشمند است زیرا تولید بسته بندی سفارشی در مقادیر بیشتر اسان تر، سریع تر و مقرون به صرفه تر است و ان را به یک وضعیت برنده برای تولید کنندگان و کسب و کار تبدیل می کند. این یک فرایند بسیار ارزشمند است زیرا تولید بسته بندی سفارشی در مقادیر بیشتر اسان تر، سریع تر و مقرون به صرفه تر است و ان را به یک وضعیت برنده برای تولید کنندگان و کسب و کار تبدیل می کند. به طور خلاصه، برش یک فرآیند ضروری در صنعت بسته بندی است. دایکات به کسب و کارها فرصتی برای ایجاد بسته بندی سفارشی منحصر به فرد ارائه میدهد که با روایت های نام تجاری و تجربه مشتری آنها هماهنگ است. با استفاده از این فرآیند مقرون به صرفه، کسب و کارها میتوانند حجم زیادی از بسته بندی های سفارشی را به طور موثر تولید کنند.

ما با ارائه راه حل های برتر بسته بندی به مشتریان خود کمک می کنیم تا در بازار متمایز شوند

برای رسیدن به این هدف، ما به طور مستمر در توسعه روابط خود با مشتریان خود سرمایه گذاری می کنیم تا بتوانیم نیازهای امروز و فردای مشتریان خود را برآورده کنیم. تیم مشاوره و طراحی خبره میهن پس از شنیدن خواسته های مشتریان، راه های مختلف بسته بندی محصول را مورد بررسی قرار داد و سپس با استفاده از تجربیات ارزشمند گذشته و دانش روز بسته بندی و استفاده از فناوری های نوین، بهینه ترین نوع بسته بندی را مورد بررسی قرار داد. در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما روی دکمه مشاوره رایگان کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

64 − 60 =