کیلومتر 5 اتوبان کرج قزوین، شهرک صنعتی بهارستان، گلستان ششم غربی، پلاک 127

همه چیز درباره چاپ فلکسو یا فلکسوگرافی

در یک دهه گذشته، استفاده از فرآیند چاپ فلکسوگرافی با نرخ تقریباً هشت درصد در سال در حال رشد بوده است، نرخی بی نظیر که با هیچ فناوری چاپ دیگری قابل مقایسه نیست. اگرچه بخشی از این رشد می‌تواند به نیاز بیشتر به بسته‌بندی منجر شود، اما فلکسوگرافی به طور فزاینده‌ای در بازارهایی که به طور سنتی توسط چاپ گراوور و چاپ لیتوگرافی خدمت می‌رسانند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که پیشرفت‌های فناوری توانایی چاپ نوع دقیق، رنگ و تصاویر سایه روشن در فلکسوگرافی را به شدت بهبود داده است، تولیدکنندگان و خریداران چاپ، فلکسوگرافی را به عنوان جایگزین با کیفیت و اقتصادی برای چاپ گراوور و لیتوگرافی تشخیص می‌دهند.

چاپ فلکسو یا فلکسوگرافی چیست؟

استفاده از فلکسوگرافی در بازارهای چاپ امروز، جایی که تیراژ کم، هزینه پایین و کیفیت بالا مدنظر هست بسیار مهم و مورد توجه می باشد که روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. نگاهی به پیشرفت فلکسوگرافی نشان می‌دهد که این فناوری چاپ و فرهنگی که توانایی و آمادگی برای تغییر در پاسخ به نیازهای صنعت بسته‌بندی داشته است. یک فرآیند تکاملی از بهبودهای در مواد و تجهیزات، به جای کشفی واحد، به فلکسوگرافی انجامیده است و آن را به شکلی که امروزه شناخته می‌شود، منجر شده است.
اولین استفاده از کلیشه قابل فشرده‌ سازی‌شده می‌تواند به دهه 1880 میلادی برگردد، زمانی که چاپگرهای لترپرس باید راهی برای چاپ کیسه‌های خرید کاغذی کرافت و جعبه‌های کارتنی پیدا می‌کردند. این مواد از لحاظ ساختاری خشن بودند و به خوبی به فشار انتقال جوهر از صفحات سفت لترپرس جواب نمی‌دادند. برای حل این مشکل، چاپگرها شروع به ساخت صفحات از جنس لاستیک به جای چوب یا سرب کردند. این به سرعت روش اصلی چاپ مقوایی شد و همچنین در صنعت چاپ کیسه نیز به طور پیوسته رشد کرد. در سال 1914، کمیسیون تجارت بین‌ایالتی مجازی جعبه کارتنی را به عنوان یک وسیله حمل و نقل تأیید کرد، تصمیمی که دوره جدیدی از رشد برای فلکسوگرافی را آغاز کرد.

شرکت چاپ فلکسو تهران و کرج

بسته‌بندی شفاف

در اوایل تا میانه دهه 1920، چاپگران فلکسوگرافی به سرعت به معرفی سلوفان به عنوان یک ماده بسته‌بندی شفاف واکنش نشان دادند. جوهرهای سفید توسعه یافتند، سیستم‌های خشک کننده برای سطح نفوذ ناپذیر سلوفان و سیستم‌های تنش ماشین‌های چاپ به منظور مدیریت ضخامت و وزن آن بهبود یافتند. تقریباً ده سال بعد، پلی‌اتیلن معرفی شد و به مواد بسته‌بندی شفاف و انعطاف‌پذیری که بیشترین استفاده را دارند، تبدیل شد.

استفاده از فرآیند فلکسوگرافی به صورت مداوم در تمام بازارهای بسته‌بندی رشد کرده است، از جمله بازارهایی که به طور سنتی از روش‌های گراوور و لیتوگرافی استفاده می‌کنند.

کارتن سازی و جعبه سازی مهندسین خبره میهن

کاربرد چاپ فلکسو در دسته‌بندی‌های بازار

استفاده از فرآیند فلکسوگرافی به صورت مداوم در تمام بازارهای بسته‌بندی رشد کرده است، از جمله بازارهایی که به طور سنتی از روش‌های گراوور و لیتوگرافی استفاده می‌کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مقوایی

بی‌نظیرترین بازار فلکسوگرافی، بازار کارتن است، که بر روی دستگاه‌های پرس ورق چاپ می‌شود. استفاده از جوهرهای مبتنی بر آب سریع خشک شونده، کلیشه چاپ منطبق نرم و قابل فشرده ‌سازی، و با فشار چاپ کم، فلکسوگرافی را به چاپ جعبه‌های کارتنی به صورت عمده بسیار مناسب می‌کند.

بسته‌بندی انعطاف‌پذیر

بیشترین بسته‌بندی انعطاف‌پذیر از فیلم پلیمری غیر جاذب استفاده می‌کند، از جمله کیسه‌های نان، کیسه‌های مواد خوراکی، بسته بندی شکلات، پاکت‌ها و روکش‌های پارچه‌ای را می توان نام برد.

کاغذ کادو و کاغذ دیواری

تکرار مداوم چاپ محصولاتی مانند کاغذ دیواری و کاغذ کادو را ممکن می سازد. غلتک‌های طراحی، که در آنها درز کلیشه وجود ندارد، برای چاپ پس‌زمینه رنگ مداوم استفاده می‌شوند.

جعبه‌های مقوایی

اگرچه جعبه‌های مقوایی، از جمله جعبه‌های حبوبات، شوینده و آرایشی، توسط هر دو روش لیتوگرافی و گراوور چاپ می‌شوند، اما اخیراً به دلیل بهبود کیفیت، فلکسوگرافی سهم بازار خود را افزایش داده است.

جعبه‌های کاغذی سخت

جعبه‌های کاغذی سخت یا جعبه‌های پیش‌ساخته برای محصولات نانوایی، کفش و کراوات استفاده می‌شوند.

پاکت نامه ها

فلکسوگرافی برای چاپ انواع پاکت نامه ها از جمله ارسال مستقیم، قرعه‌کشی، ارسال عمومی و تحویل در شب استفاده می‌شود. چاپ امنیتی در داخل بسیاری از پاکت نامه ‌ها نیز اغلب توسط فلکسوگرافی انجام می‌شود.

فلکسوگرافی از گذشته تاکنون

در ابتدا، فلکسوگرافی به نام چاپ آنیلین شناخته می‌شد، یک نامی که از آنیلین که به عنوان رنگدانه های مورد استفاده در جوهر بهره می‌برد، گرفته شده بود. با این حال، آنیلین‌ها به عنوان مواد رنگی سمی شناخته می‌شدند و در نهایت برای استفاده در بسته‌بندی محصولات غذایی ممنوع شدند. جوهرهای جدیدی به عنوان جایگزین‌ها توسعه داده شد، اما نام چاپ آنیلین تا سال 1951 باقی ماند، زمانی که فرانکلین موس، یک رهبر در چاپ بسته‌بندی، یک کمپین برای تغییر نام آن آغاز کرد. او از چاپ‌کنندگان آنیلین و تأمین‌کنندگان نظراتی را درخواست کرد و بیش از دویست پیشنهاد دریافت کرد. از آنها، سه پیشنهاد انتخاب شد: فرآیند پرماتون، فرآیند روتوپیک و فلکسوگرافی. بعد از یک رأی‌گیری، این فرآیند به نام فلکسوگرافی در سال 1952 شناخته شد.
در ایالات متحده، قانون هوای تمیز سال 1980 به سوی توسعه فلکسوگرافی به سمت چاپ دوستدار محیط‌زیست با استفاده از جوهرهای کم حلال و بدون حلال آغاز کرد. امروزه، فلکسوگرافی اغلب به دلیل قابلیت چاپ با جوهرهای آبی تمیز یا جوهرهای فوتوکورتن UV بدون حلال انتخاب می‌شود. این فرآیند امروزه همچنان به تطابق ادامه می‌دهد. با پیشرفت تکنولوژی، کیفیت همچنان در حال افزایش است و این باعث می‌شود که فلکسوگرافی رهبر در برنامه‌های گرافیکی بسته‌بندی باشد.

ما با ارائه راه حل های برتر بسته بندی به مشتریان خود کمک می کنیم تا در بازار متمایز شوند

برای رسیدن به این هدف، ما به طور مستمر در توسعه روابط خود با مشتریان خود سرمایه گذاری می کنیم تا بتوانیم نیازهای امروز و فردای مشتریان خود را برآورده کنیم. تیم مشاوره و طراحی خبره میهن پس از شنیدن خواسته های مشتریان، راه های مختلف بسته بندی محصول را مورد بررسی قرار داد و سپس با استفاده از تجربیات ارزشمند گذشته و دانش روز بسته بندی و استفاده از فناوری های نوین، بهینه ترین نوع بسته بندی را مورد بررسی قرار داد. در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما روی دکمه مشاوره رایگان کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 7 = 10