تاریخچه بسته بندی

نیاز به نگهداری، ذخیره و حمل و نقل مواد غذایی از روزهای اولیه بشریت وجود داشته است. در گذشته انسانهای اولیه غذا را در محل تهیه غذا مصرف می کردند و شرایط برای نگهداری غذا مهیا نبود. ظروف مورد نیاز برای سرو غذا نیز با استفاده از پوست برگ میوه ها، کنده های توخالی، علف های بافته شده و اندام حیوانات استفاده می شد. برای بسته بندی لباس نیز با استفاده از خز، نمد بافتن پارچه هایی را برای بسته بندی محصولات به شکل کیسه مورد استفاده قرار می دادند. با فرآیند بافندگی، علف‌ها و بعداً نی‌ها به صورت سبدهایی برای نگهداری مواد غذایی اضافی ساخته می‌شدند. با کشف سنگ معدن و ترکیبات، فلزات و سفال ها توسعه یافتند که منجر به شکل های بسته بندی دیگری شد. بررسی مختصری از پیشرفت‌های گسترده صنعت بسته‌بندی در این مطلب گنجانده شده است با ما همراه باشید.

تماس با مهندسین خبره میهن

کاغذ و محصولات کاغذی

کاغذ یکی از قدیمی ترین اشکال بسته بندی است که به آن «بسته‌بندی انعطاف‌پذیر» نیز می گویند. ورقه های پوست توت فرآوری شده توسط چینی ها در قرن اول یا دوم قبل از میلاد برای بسته بندی غذاها استفاده می شد. در طی 1500 سال بعد، تکنیک کاغذسازی پالایش شد و به خاورمیانه، سپس اروپا و در نهایت در سال 1310 به انگلستان منتقل شد. در نهایت، این تکنیک در سال 1690 در ژرمن تاون، پنسیلوانیا به آمریکا رسید. اما اولین کاغذهای تولید شده تا حدودی با کاغذها و بسته بندی های امروزی متفاوت بود. کاغذهای اولیه از الیاف کتان و بعد پارچه های کتانی قدیمی ساخته می شدند تا اینکه در سال 1867 کاغذی از خمیر چوب ساخته شد.
اگرچه کیسه های کاغذی تجاری برای اولین بار در سال 1844 در بریستول انگلستان ساخته شد، فرانسیس وول ماشین ساخت کیسه را در سال 1852 در ایالات متحده اختراع کرد. پیشرفت‌های بیشتر در طول دهه 1870 شامل کیسه‌های کاغذی چسب‌دار بود. پس از پایان قرن (1905)، ماشین آلات برای تولید خودکار کیسه های کاغذی چاپ شده در خط اختراع شد.
اولین جعبه مقوایی تجاری در انگلستان در سال 1817، بیش از 200 سال پس از اختراع مقوا توسط چینی ها تولید شد. ورق کارتن در دهه 1850 ظاهر شد. در حدود سال 1900، کارتن های حمل و نقل و جعبه کارتن مقوایی به جای جعبه های چوبی مورد استفاده برای تجارت جایگزین شدند.
محبوبیت بسته بندی کاغذ و مقوا در قرن بیستم افزایش یافت. البته با ظهور پلاستیک و بسته بندی های پلاستیکی در بازار در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 کاربرد کاغذ و محصولات کاغذی و جعبه کارتن به مرور کمتر شد. اما اخیراً با توجه به نگرانی های زیست محیطی و اهمیت بازیافتی بودن بسته بندی ها محبوبیت بسته بندی کاغذی و استفاده از جعبه کارتن و ورق کارتن بیش از پیش شده است.

بسته بندی در مصر باستان

در مصر باستان، شیشه گران بود و به عنوان یک سنگ گرانبها معمولاً برای خانواده سلطنتی در نظر گرفته می شد. حساسیت ها نسبت به استفاده از بسته بندی شیشه بود که سرانجام مصری ها را به کشف فناوری دمیدن شیشه سوق داد که می توانست شیشه را در ظروف ذخیره آب و غذا قالب ریزی کند.

بسته بندی مصر باستان

بسته بندی در چین باستان

چین باستان به دلیل نوآوری هایشان در توسعه کاغذ به عنوان اختراع بسته بندی انعطاف پذیر شناخته شده است. مورخان بر این باورند که در قرن اول یا دوم، چینی ها شروع به استفاده از پوست درخت توت برای بسته بندی غذا کردند. در قرن‌های بعد، زمانی که چینی‌ها تکنیک‌های کاغذسازی خود را کامل کردند، کاغذ برای بسته‌بندی اقلامی مانند دارو و بسته‌های چای نیز مورد استفاده قرار گرفت.

بسته بندی چینی باستان

بسته بندی در قرون وسطی

در قرون وسطی محبوبیت استفاده از بشکه های چوبی و جعبه های چوبی به عنوان وسایل ذخیره سازی و حمل و نقل افزایش یافت. بشکه ها معمولاً برای سفر در اقیانوس ها برای ذخیره اقلامی مانند غذای خشک و آب شیرین استفاده می شدند.

بسته بندی در قرون وسطی

بسته بندی در انقلاب صنعتی

در دوران انقلاب صنعتی (از حدود 1760تا1840) با افزایش تقاضا برای بسته بندی با کیفیت بهتر، جای خود را به پیشرفت های عمده فناوری داد. این تقاضا برای کیفیت با افزایش ناگهانی محصولات جدید تقویت شد. با این حال، باید توجه داشت که بسیاری از مواد بسته بندی که در این دوره به وجود آمد، گران بودند. به این معنی که استفاده از این مواد معمولاً برای نگهداری و حمل و نقل کالاهای لوکس اختصاص داشت. در اینجا برخی از پیشرفت های قابل توجه بسته بندی که در این دوره رخ داده است آورده شده است:

بسته بندی در انقلاب صنعتی

جایزه حفظ مواد غذایی ناپلئون (1795)

در سال 1795، ناپلئون به هر کسی که بتواند روش‌های بهتری برای نگهداری غذا اختراع کند، جایزه‌ای 12000 فرانکی در نظر گرفت. این فشار برای نوآوری به دلیل نیاز ناپلئون به یافتن راهی برای تغذیه ارتش خود بود که در بحبوحه جنگ بود. با این حال، در طی 15 سال بعد این جایزه توسط فردی به نام نیکلاس آپرت دریافت شد. نیکلاس آپرت، که به عنوان پدر کنسرو نیز شناخته می شود، روشی را برای نگهداری غذا برای مدت طولانی با جوشاندن و سپس بستن غذا در ظروف شیشه ای بدون هوا ابداع کرد. ما امروزه هم از این روش برای غذاهای کنسرو شده استفاده می کنیم.

ظهور قلع و بسته بندی فلزی (1810)

در سال 1810، پیتر دوراند، استفاده از قوطی های آهنی با روکش قلع را به جای بسته بندی پلاستیکی برای نگهداری مواد غذایی به ثبت رساند. طی 20 سال آینده، قلع به یکی از محبوب ترین مواد بسته بندی برای بسته بندی محصولات مانند کلوچه و تنباکو تبدیل شد.

اختراع جعبه مقوایی (1817)

اگرچه خود مقوا چند صد سال قبل در چین اختراع شده بود، با این حال جعبه مقوایی در سال 1817 توسط Sir Malcolm Thornhill رونمایی شد. جعبه کارتن اولیه به صورت چند لایه نبودند و نمونه ساده ای از انواع جعبه کارتن و ورق کارتن ساخته شد و به مرور در طی زمان به تکامل رسید. جعبه های مقوایی در میان تولیدکنندگان ابریشم برای حمل پروانه و تخم مرغ از ژاپن به اروپا محبوبیت داشتند.

اولین ماشین ساخت کیسه کاغذی (1852)

چندین سال پس از ایجاد اولین کیسه های کاغذی تجاری در سال 1844، فرانسیس وول ماشینی را اختراع کرد که قادر به تولید انبوه کیسه های کاغذی بود. کیسه های کاغذی اولیه دقیقاً شبیه آن چیزی نبودند که امروزه به عنوان کیسه های کاغذی میشناسیم. کیسه های کاغذی اولیه شبیه پاکت های پستی بزرگ بودند.

اولین جعبه کارتن (1879)

Robert Gair، اولین جعبه کارتن را به طور تصادفی ساخت! Gair صاحب یک شرکت کیسه کاغذی بود که در یک روز، یکی از ماشین‌ها با بریدن اشتباهی یک دسته از کیسه‌های کاغذی دچار مشکل شد. پس از آن بود که گیر متوجه شد که با برش و چین دادن به مقوای کارتن ها می توان کارتن های پیش ساخته و جعبه کارتن را تولید کرد.

اولین جعبه غلات (1906)

برادران کلوگ(Kellogg brothers) که به دلیل اختراع غلات کورن فلیک(Corn Flake) در سال 1877 شناخته شده بودند، از اوایل سال 1906 شروع به استفاده از مقوا برای توزیع و بازاریابی غلات خود کردند. در ابتدا جعبه غلات در یک کیسه مهر و موم شده با گرما و حرارت بسته بندی می شد. بعد از رونمایی از جعبه کارتن غلات، یک کیسه پلاستیکی در داخل جعبه غلات قرار داده شد تا غلات را در خود نگه دارد و از آن محافظت کند.

بسته بندی مدرن

با توجه به اینکه حفاظت از محیط زیست در سال‌های اخیر به یکی از دغدغه‌های اصلی تبدیل شده است، نوآوران بسته‌بندی امروز در صنعت جعبه سازی، کارتن سازی و صنایع بسته بندی به طور مداوم راه‌های جدیدی را برای کاهش تأثیر صنعت بسته‌بندی بر محیط‌زیست ارائه می‌کنند. نوآوری های اخیر سازگار با محیط زیست مانند بسته بندی های زیست تخریب پذیر و خوراکی نه تنها وضعیت جامعه امروز ما را ایمن تر می کند، بلکه توانایی صنعت بسته بندی را برای انطباق با نیازها و نگرانی های دائماً در حال تغییر مصرف کنندگان را بیشتر می کند.

ما با ارائه راه حل های برتر بسته بندی به مشتریان خود کمک می کنیم تا در بازار متمایز شوند

برای رسیدن به این هدف، ما به طور مستمر در توسعه روابط خود با مشتریان خود سرمایه گذاری می کنیم تا بتوانیم نیازهای امروز و فردای مشتریان خود را برآورده کنیم. تیم مشاوره و طراحی خبره میهن پس از شنیدن خواسته های مشتریان، راه های مختلف بسته بندی محصول را مورد بررسی قرار داد و سپس با استفاده از تجربیات ارزشمند گذشته و دانش روز بسته بندی و استفاده از فناوری های نوین، بهینه ترین نوع بسته بندی را مورد بررسی قرار داد. در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما روی دکمه مشاوره رایگان کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

54 − 53 =