کیلومتر 5 اتوبان کرج قزوین، شهرک صنعتی بهارستان، گلستان ششم غربی، پلاک 127

واشبورد در فرآیند تولید ورق و جعبه های کارتنی

فهرست مطالب

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

واشبورد در فرآیند تولید ورق و جعبه های کارتنی

بسته‌بندی یکی از مهم‌ترین ارکان عرضه کالاهای صنعتی و غیر صنعتی است. عرضه کالا به صورت‌های متفاوتی انجام می‌شود. استفاده از بسته‌بندی برای نگهداری از محصولات مختلف از زمان‌های گذشته متداول بوده است و امروزه با وجود طیف گسترده‌ای از محصولات غذایی، آرایشی، بهداشتی، لوازم خانگی و … لزوم تولید نمونه‌های مختلف بسته‌بندی بیش از پیش احساس می‌شود. در بازار متنوع و گسترده امروز، محصولی شانس بیشتری برای فروش خواهد داشت که علاوه بر کیفیت و قیمت قابل قبول، بسته‌بندی قابل قبولی نیز داشته باشد. ظاهر بسته‌بندی از قبیل صافی سطح و کیفیت چاپ تأثیر بسیاری بر تصمیم خریدار خواهد داشت. “واشبورد” پدیده‌ای است که می‌تواند کیفیت بسته‌بندی کارتنی را تحت تأثیر قرار دهد.

 

موفقیت هرمحصول با بسته‌بندی و ظاهر آن بسیار ارتباط دارد. ظاهر بسته‌بندی تنها امکان برجسته‌سازی محصول شما از سایر محصولات است. پلاستیک، فلز، شیشه، چوب، مقوا و کارتن از موارد ممکن برای بسته‌بندی محصولات شما هستند.

بسته‌بندی با کارتن چندین مزیت منحصر به فرد در مقایسه با موارد دیگر ارائه می‌دهد:

  • کارتن استحکام بالایی داشته و در عین حال وزن کمی دارد.
  • به دلیل مقاومت به لهیدگی بالا (BCT) در انبارش (شکل1)، بازده حجمی بالایی داشته و حمل و نقل آن آسان است .
  • طراحی در این نوع بسته‌بندی انعطاف‌پذیر و کم هزینه بوده و تولید آن در حجم کم امکان‌پذیر و سازگار با محیط‌زیست می‌باشد.
  • بسته بندی کارتنی محافظت عالی از محصول را ارائه می‌دهد؛ چه از آن به عنوان ظرف حمل و نقل ساده و چه به عنوان یک بسته‌بندی مطمئن برای مصرف‌کننده استفاده شود. 

ما در این مقاله قصد داریم تا با یکی از مسائل مهمی که تولیدکنندگان ورق و جعبه‌های کارتنی با آن مواجه هستند و بر روی ظاهر بسته‌بندی، کیفیت چاپ، استحکام محصول نهایی، راندمان تولید و سطح رضایت‌مندی مشتریان تاثیر بسزا می‌گذارد آشنا شویم.

 

بیشتر بخوانید: کارتن مواد شوینده و سلولزی

در حوزه بسته بندی، اصطلاح “واشبورد” به الگوی موج‌داری اطلاق می‌شود که ممکن است در سطح بیرونی جعبه کارتنی ظاهر شود. این پدیده ناشی از میزان چسب استفاده شده در فرایند تولید است. واشبورد نه تنها ظاهر حرفه ای جعبه را به خطر می اندازد، بلکه می تواند یکپارچگی ساختاری آن را نیز کاهش دهد.

برای کاهش واشبورد، تولیدکنندگان بسته بندی می توانند چندین اقدام پیشگیرانه مانند استفاده از کاغذ با کیفیت بالا با الیاف بلند و گراماژ بالا، تنظیم میزان رطوبت به سطح مطلوب و تعدیل میزان چسب به کار گرفته شده اتخاذ کنند.

پیروی از این دستورالعمل ها تولیدکنندگان بسته بندی را قادر می سازد تا واشبورد را از قبل پیش بینی کنند و تولید جعبه های حرفه ای، محکم و بادوام را تضمین کنند.

علاوه بر این، با توجه به اهمیت بسته بندی در بازار امروز، بسته بندی اولین برداشتی است که مشتریان از یک محصول دارند. بسته بندی با طراحی دقیق و ساختار خوب، تأثیر مثبتی را ایجاد کرده و مشتریان را به خرید ترغیب می‌کند. بسته بندی همچنین نقش مهمی در محافظت از محصول در هنگام حمل و نقل و جابجایی ایفا می کند، زیرا یک بسته بندی مقاوم به جلوگیری از آسیب و اطمینان از رسیدن محصول به مقصد در شرایط مطلوب کمک می کند. علاوه بر این، بسته بندی به عنوان وسیله‌ای برای انتقال اطلاعات مهم در مورد محصول، شامل محتوا، مواد تشکیل‌دهنده و راهنمای استفاده، به مشتریان در تصمیم گیری خریدشان کمک می‌کند.

پدیده واشبورد (washboard)

واشبورد اثر ناخواسته‌ای است که در نتیجه فرآیند تولید ورق ایجاد می‌شود؛ اثر واشبورد روی بسته‌بندی پیامی در مورد کیفیت خود محصول است. ورق کارتن با استفاده از انتقال چسب به قله فلوت‌ها و اتصال آنها به لاینر تولید می‌شود. به وجود آمدن پدیده واشبورد به دلیل سرازیر شدن چسب و همکشیدگی چسب بین لاینر و فلوت‌ در حین فرایند خشک شدن می‌باشد.
بین مقدار چسب‌خوری نوک فلوت و میزان واشبورد رابطه خطی وجود دارد. همچنین میزان واشبورد به رطوبت نسبی هوا بستگی دارد. با افزایش رطوبت نسبی هوا، کاغذ ضخیم‌تر شده و خاصیت الاستیک آن افزایش می‌یابد. با افزایش رطوبت نسبی هوا، میزان واشبورد کاهش می‌یابد.

 

 عملکرد یک جعبه تحت بار چگونه خواهد بود؟

آزمون مقاومت به لهیدگی لبه ورق (ECT) و همچنین مقاومت لهیدگی کارتن (BCT) به شدت تحت تاثیر میزان پدیده واشبورد و گراماژ کاغذ می باشد.

عملکرد جعبه در شرایط بارگذاری تحت تأثیر عوامل زیر قرار می گیرد:
واشبورد: واشبورد یک الگوی ناخواسته است که ممکن است در سطح جعبه های مقوایی ظاهر شود. این الگو به دلیل تعامل الیاف کاغذ با غلتک ها در طول فرآیند تولید ایجاد می شود. واشبورد می تواند یکپارچگی ساختاری جعبه را کاهش دهد و در نتیجه احتمال فروپاشی جعبه تحت بار افزایش

یابد.
گراماژ: گراماژ وزن کاغذ در واحد سطح است. کاغذ با گراماژ بالاتر از کاغذ با گراماژ پایین تر قوی تر است. این به معنای آن است که جعبه ساخته شده با کاغذ گراماژ بالاتر در برابر فروپاشی تحت بار مقاوم تر خواهد بود.
به طور خاص، آزمایش لهیدگی لبه (ECT) و فشار عمودی بر سطح جعبه (BCT) هر دو به شدت تحت تأثیر واشبورد و گراماژ قرار دارند.
ECT : ECT نیروی مورد نیاز برای له کردن لبه های جعبه مقوایی را اندازه گیری می کند. مقدار ECT بالاتر نشان می دهد که جعبه در برابر خرد شدن مقاوم تر است. واشبورد می تواند با ضعیف کردن لبه های جعبه، مقدار ECT جعبه را کاهش دهد.
BCT : BCT نیروی مورد نیاز برای له کردن جعبه مقوایی را اندازه گیری می کند. مقدار BCT بالاتر نشان می دهد که جعبه در برابر له شدن مقاوم تر است. واشبورد می تواند با ضعیف کردن ساختار کلی جعبه، مقدار BCT جعبه را کاهش دهد.
به طور کلی، جعبه ای با واشبورد کمتر و کاغذ گراماژ بالاتر در برابر فروپاشی تحت بار مقاوم تر خواهد بود.

تاثیرات ناشی از واشبورد روی ورق چاپ خورده

کارتن چاپ‌دار اغلب نقص فلوت (چسبندگی) و اصطلاحاً واشبورد را با وضوح بیشتری نشان می‌دهد. یک سطح موج‌دار از کارتن، یک اثر نامطلوب ناشی از فرآیند تولید ورق کارتن است. البته اثر واشبورد را می‌توان قبل از چاپ نیز بر روی سطح ورق مشاهده کرد.
نکته‌ی قابل توجه این است که میزان رطوبت هوا، رطوبت کاغذ و چسب بر کیفیت محصول نهایی تأثیر می‌گذارد. رطوبت جوی زیاد، رطوبت زیاد در الیاف کاغذ و آب زیاد در چسب باعث تورم کاغذ و کاهش مقدار چسب اعمال شده بر روی فلوت می‌گردد. بین مقدار رطوبت و اثر واشبورد رابطه خطی وجود دارد. هرچه میزان رطوبت بیشتر باشد، اثر واشبورد کمتر است. لازم به ذکر است استفاده از رطوبت برای فرآیند تولید ورق محدودیت دارد، رطوبت هنگام خشک شدن نیاز به تبخیر دارد، بنابراین فرآیند را کند می‌کند و گاهی به سطح ورق یا کاغذ آسیب می‌رساند . عوارض جانبی مانند Cockling یا Honeycomb ممکن است هنگامی که محتوای رطوبت بیش از حد زیاد باشد ظاهر شود.از آنجا که هر کدام از سازندگان ماشین‌آلات ورق‌سازی، در اندازه، سن، اجزای درگیر، قالب و بسیاری از پارامترهای دیگر متفاوت هستند، یافتن تنظیمات بهینه برای کنترل فرآیند و ثابت نگه داشتن روند ضروری است. تغییرات فرآیند و اثر واشبورد می‌تواند منجر به هزینه‌های زیادی از قبیل ضایعات، توقف دستگاه، بحث و گفتگو با مشتریان، تخفیف‌های عدم کیفیت و از دست دادن تصویرخوب نزد مشتریان شود.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، دلایل ایجاد واشبورد در ورق های کارتنی به شرح ذیل می‌باشد :
• مصرف بیش از حد چسب در سینگل فیسر و یا دبل بکر
مصرف بیش از حد چسب، عامل شایع‌ترین واشبورد است. وقتی مقدار زیادی چسب بر روی کاغذ استفاده می‌شود، می‌تواند باعث خمیدگی و چروک شدن کاغذ شود. این می‌تواند منجر به ایجاد خطوط موج‌دار روی سطح کاغذ شود.
• پایین بودن ویسکوزیته چسب
همچنین، ویسکوزیته پایین چسب نیز می‌تواند به ایجاد واشبورد کمک کند. چسب با ویسکوزیته پایین به راحتی بر روی کاغذ پخش می‌شود و احتمال ایجاد موج‌ها را بیشتر می‌کند.
• پایین بودن درصد مواد جامد چسب
همچنین، درصد پایینی از درصد مواد جامد موجود در چسب نیز می‌تواند به ایجاد واشبورد منجر شود. چسب با درصد پایینی از مواد جامد به اندازه چسب با درصد بالاتر محکم نخواهد بود. این می‌تواند باعث شکستن چسب تحت فشار شود و در نتیجه واشبورد ایجاد شود
• اعمال حرارت بیش از اندازه به کاغذ لاینر گرماژ سبک
اعمال حرارت بیش از حد بر روی کاغذ نازک لاینر همچنین می‌تواند منجر به ایجاد واشبورد شود. حرارت می‌تواند باعث تراکم کاغذ شود، که منجر به تشکیل موج‌ها می‌شود.
• عدم تناسب سرعت سیلندر چسب با سرعت کاغذ
عدم سازگاری سرعت سیلندر چسب با سرعت کاغذ نیز می‌تواند باعث ایجاد واشبورد شود. اگر سیلندر چسب به سرعت بیش از حد حرکت کند، ممکن است کاغذ را از شکل موردنظر خارج کند و این می‌تواند منجر به تشکیل موج‌ها شود.
با درک علل ایجاد واشبورد، تولیدکنندگان می‌توانند اقداماتی را برای جلوگیری از وقوع آن انجام دهند.

ما با ارائه راه حل های برتر بسته بندی به مشتریان خود کمک می کنیم تا در بازار متمایز شوند

برای رسیدن به این هدف، ما به طور مستمر در توسعه روابط خود با مشتریان خود سرمایه گذاری می کنیم تا بتوانیم نیازهای امروز و فردای مشتریان خود را برآورده کنیم. تیم مشاوره و طراحی خبره میهن پس از شنیدن خواسته های مشتریان، راه های مختلف بسته بندی محصول را مورد بررسی قرار داد و سپس با استفاده از تجربیات ارزشمند گذشته و دانش روز بسته بندی و استفاده از فناوری های نوین، بهینه ترین نوع بسته بندی را مورد بررسی قرار داد. در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما روی دکمه مشاوره رایگان کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 2 =