رهبری اصیل چیست؟

رهبری اصیل چیست؟

حتما می دانید که سبک مدیریت و یا رهبری اقتضایی به معنای آن است که شما به عنوان یک مدیر یا رهبر می بایست سبک رفتار و رهبری خود را متناسب با موقعیت تغییر دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید. متاسفانه بعضی از رهبران این امر را به اشتباه نقش بازی کردن در هر موقعیت درک کرده اند و شروع به رفتارهای غیرصادقانه و دوگانه با پرسنل مختلف می کنند. قاعدتا این افراد به تدریج اعتماد پرسنل را از دست می دهند و پرسنل آنها را دوست نخواهند داشت. سبک رهبری اصیل در مقابل این رویکرد است. اما قبل از تعریف و ارائه ویژگی های رهبری اصیل اجازه بدهید با معنای اصالت بیشتر آشنا شویم

اصالت چیست؟

اصالت ترجمه واژه Authenticity  می باشد و برگرفته از فلسفه قدیم یونان است. شعار این فیلسوفان این بود: «خودت باش» بنابراین اصالت به معنای واقعی بودن، خودبودن و روراستی با خود است. وقتی شما در هر موقعیتی خودتان هستید و نقش بازی نمی کنید بدین معناست که رفتار شما مبتنی بر اصالت است. اصالت به معنی خالص و واقعی بودن است نه کپی یا تقلید یا ادا. به بیان دیگر اصالت یکی و همسو بودن تفکر، گفتار، احساسات و اعمال هر فرد است. این یکرنگی موجب ایجاد اعتماد می شود و پیروان عاشق رهبری هستند که اعتماد می سازد.

تعریف رهبری اصیل

مفهوم رهبری اصیل در سال ۲۰۰۳ توسط آقای بیل جورج که از فعالان کسب و کار و نیز استاد دانشگاه هاروارد است، مطرح شده است و خیلی هم مقبولیت بالایی کسب کرده است.

با توجه به تعریفی که از اصالت شد خیلی ساده می توانیم رهبری که دارای رفتارهای اصیل است، خودش است، با خودش و دیگران روراست است و نقش بازی نمی کند را رهبری اصیل بدانیم.

در رهبری، اصیل و واقعی بودن به معنای آن است که فرد با خود واقعی اش به رهبری می پردازد. روراست بودن با خود سبب می شود که رهبر اصیل به جوهره اصلی خود، ارزش های خود و نیز باورها و اصول خود دسترسی داشته باشد. این امر به او کمک می کند که برخوردار از یک قطب نمای درونی باشد و در هر شرایطی بتواند اقدامات درست انجام دهد و بهترین رهبر برای پیروان خود باشد. از سوی دیگر رفتارهای یک رهبر اصیل سبب جلب اعتماد دیگران می شود. چراکه رفتار رهبری اصیل مبتنی بر اخلاق، انسانیت و بها دادن به دیگران است. عموما رهبران اصیل افرادی با دید مثبت هستند که مشتاقانه از از پیروان خود حمایت می کنند. مشروعیت این رهبران در روابط با پیروان ایجاد می شود. آنها قادرند عملکرد تیم و افراد خود را بالا ببرند. این رویکرد به نوعی در مقابل رهبرانی مطرح می شود که تاکیدشان صرفا روی سوداوری بدون توجه به مسائل انسانی و اخلاقی دارند.

ویژگی ها و ابعاد رهبری اصیل

رهبران اصیل بر مبنای آنچه از وجودشان برمی آید رفتار می کنند، بنابراین سبک هر رهبر اصیل، منحصر بفرد و متفاوت است. اما بعضی ویژگی ها در همه رهبران اصیل دیده می شود که از آن طریق می توانیم آنها را تشخیص دهیم. این ویژگی ها عبارتند از:

تلاش مستمر برای رشد، خودآگاهی و خودشناسی

رهبران اصیل به طور مستمر درگیر یادگیری و رشد در رابطه با خودشان هستند. آنها نقاط قوت و ضعف خود را می شناسند و روی آن کار می کنند. این رهبران، اصول، ارزش ها و باورهای خود را می شناسند، آنها را بازنگری می کنند و مبتنی بر آنها رفتار می کنند.

واقعی بودن، شفافیت و ابراز طبیعی خود

رهبری اصیل خالص و واقعی رفتار می کنند و دروغ نمی گویند. آنها خودشان هستند و تلاش نمی کنند قوی تر و بهتر از آنچه هستند به نظر بیایند. آزادانه دیدگاه ها، باورها و احساسات خود را مطرح می کنند و رفتاری شفاف دارند. آنها اشتباهات خود را بیان می کنند و مسئولیت آن را به عهده می گیرند و از آنها درس می گیرند. بلدند به سادگی از دیگران درخواست کمک کنند. رهبران اصیل از اینکه دیگران، اشتباهات و نقاط ضعف آنها را بدانند و آسیب پذیر به نظر بیایند نمی ترسند. این شفافیت، طبیعی بودن و ابراز آزادانه رهبران اصیل، موجب انتقال حس تواضع، اطمینان و اعتماد به اطرافیان می شود و نفوذ آنها روی پیروان را افزایش می دهد.

ارزش قائل شدن برای دیگران و پذیرش دیدگاه های مختلف

رهبری اصیل برای انسان ها ارزش قائل است. آنها به افراد اهمیت می دهند و کمک می کنند که افراد شکوفا شوند. آنها می توانند مروارید درون افراد (استعدادها و قابلیت های برجسته هر فرد) را بیابند و به آنها نشان دهند. کمک به پیروان برای یافتن اینکه چه کسی هستند و روراست بودن در ارائه بازخور به آنها از ویژگی های یک رهبر اصیل است. این همان تفاوتی است که استیو جابز در برگشبت به اپل از ان برخوردار بود. این مقاله را از دست ندهید: رهبری خدمتگزار چیست؟ چطور رهبر خدمتگزار شویم؟ به علاوه رهبران اصیل به همه دیدگاه ها گوش می کنند. آنها دیدگاه های مخالف را هم می پذیرند و به طور عادلانه به آنها رسیدگی و توجه می کنند.

پایداری روی اصول و ارزش ها

شاید برخورداری از اصول و ارزش هایی محکم و ایستادگی روی آنها مهم ترین مشخصه رهبری، رهبران اصیل باشد. چراغ راهنمای آنها در شرایط مختلف همین اصول و ارزش هاست. یعنی ممکن است آنها در شرایط مختلف اقدامات متفاوتی انجام دهند ولی به هیچ عنوان اصول و ارزش های خود را زیر پا نمی گذارند. حتی اگر شرایط به ضرر آنها باشد. زیربنای ارزشی مثبت رهبری اصیل در روابط و تصمیمات سبب می شود که وی علی رغم فشارهای بیرونی ایستادگی کند. این اصول و ارزش ها به وی شهامت زیرسوال بردن وضع موجود (حتی اگر خودش مسئول وضع موجود باشد) یا دفاع از وضع موجود را می دهد. و پیروان هم عاشق تکیه کردن بر چنین رهبر استواری هستند. رهبری اصیل، ارزش هایی دارد که برآمده از درون و جان و باورهای شخصی وی است. رهبری اصیل در همه شرایط روی این ارزش های خود ایستادگی و پافشاری می کند. این ارزش ها در طول سال ها با مطالعه، تفکر، تجربه، مشاوره و … شکل می گیرند و بهبود می یابند. معیار اصلی تشخیص رهبران اصیل، کلام آنها نیست بلکه ایستادگی روی همین ارزش ها ست. صداقت و درستی از ارزش هایی است که همه رهبران اصیل بدان پایبند هستند.

درک هدف و رسالت خود و دنبال کردن آن با اشتیاق

رهبران اصیل برای پیدا کردن رسالت خود، به درون خود، استعدادها و علاقه مندی های خود توجه می کنند. آنها رسالتی برای خود انتخاب می کنند که بتوانند با اشتیاق و شور وشعف آن را دنبال کنند. رهبران اصیل رسالت محور هستند و روی نتایج بلند مدت تاکید دارند. آنها کار را برای کسب نتایج ارزشمند انجام می دهند نه برای افزایش قدرت و پول یا تقویت منیت و خودمحوری شان.

رهبری با قلب خود

رهبران اصیل هم با فکر و منطق و هم با قلبشان هدایت می کنند. آنها از ابراز احساسات خود و آسیب پذیر به نظر آمدن نمی ترسند. رهبری با قلب و احساسات بدین معنا نیست که آنها قاطعیت ندارند. اتفاقا این افراد در موقعیت های موردنیاز، بسیار قاطع هستند و بازخورهای مستقیم به افراد می دهند؛ ولی این کار را با همدلی و درک احساسات مخاطب انجام می دهند. بنابراین رهبری با قلب به معنای همدلی کردن با دیگر افراد است.

ساخت روابط پایدار

رهبران اصیل قادر به ایجاد تعهد فوق العاده در پیروان خود هستند. دلیل این امر توانایی آنها برای ایجاد روابط شخصی پایدار با پیروان است. آنها به دلیل صداقت و روراستی که با دیگران دارند و ارزشی که برای دیگران قائل می شوند روابطی غنی و ارزشمند با دیگران ایجاد می کنند. پیروان پاداش این کار را با تعهد و وفاداری و فداکاری برای رهبر اصیل جبران می کنند.

انضباط شخصی

انضباط شخصی در رهبری اصیل مشهود است. آنها می دانند تلاش برای محقق کردن رسالت خود و کسب نتایج ارزشمند و پایدار نیاز به نظم و مسئولیت پذیری دارد. به دلیل شور و شعف داشتن برای رسالت خود ایستادگی روی انضباط شخصی برای آنها دشوار نیست. آنها استانداردهای عملکردی بالایی برای خود و تیم خود ایجاد می کنند و با پشتکار و مسئولیت پذیری بالا این استانداردها را رعایت می کنند.

اگر می دانستم اصیل بودن و خود بودن اینقدر من را ثروتمند می کند خیلی زودتر، این روش را برای کار و زندگی ام انتخاب می کردم.
وینفری اوپرا

توسعه رهبری اصیل

رهبری اصیل تنها با خودشناسی و خودآگاهی و تکیه بر منابع غنی درونی در طول سال ها تجربه، مطالعه، مشاوره و … ساخته می شود. خیلی از رهبران اصیل در دورانی از زندگی خود با شرایط بسیار سخت مواجه شده اند و به جای کنار کشیدن، درس آن تجربه را گرفته اند و همان شرایط سخت الهام بخش شکل گیری سبک رهبری و رسالت آنها شده است. تجارب سخت رهبران اصیل سبب شده است که آنها خودشان را پیدا کنند و از استعدادها و قابلیت های خاص خود آگاه شوند. بنابراین رهبری اصیل روی ویژگی های درونی شما ساخته می شود نه بر اساس سبک های رهبری معرفی شده در ادبیات علمی رهبری. سایران رهبران اصیل که با شرایط خیلی سخت مواجه نشده اند، خودشان به دلیل بصیرت و خودآگاهی بالا، اهدافی چالشی برای خود در نظر گرفته اند و تجاربی که در این مسیر داشته اند، آنها را رهبرانی توانمند و اصیل ساخته است.

ما با ارائه راه حل های برتر بسته بندی به مشتریان خود کمک می کنیم تا در بازار متمایز شوند

برای رسیدن به این هدف، ما به طور مستمر در توسعه روابط خود با مشتریان خود سرمایه گذاری می کنیم تا بتوانیم نیازهای امروز و فردای مشتریان خود را برآورده کنیم. تیم مشاوره و طراحی خبره میهن پس از شنیدن خواسته های مشتریان، راه های مختلف بسته بندی محصول را مورد بررسی قرار داد و سپس با استفاده از تجربیات ارزشمند گذشته و دانش روز بسته بندی و استفاده از فناوری های نوین، بهینه ترین نوع بسته بندی را مورد بررسی قرار داد. در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما روی دکمه مشاوره رایگان کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

68 − 60 =